06.08.2010 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dovoz cizokrajného zvířete z nečlenských zemí EU

Harmonizované a neharmonizované druhy zvířat

Kdo má zájem o chov nějakého exotického zvířete, udělá nejlépe, když si je pořídí ve specializovaném obchodě, kde mu i musejí prokázat legální původ zvířete. Navíc jsou povinni předat základní informace o chovu.
Tyto podmínky platí i při nákupu v obchodech v členských zemích EU. Pokud si však někdo chce dovézt nějaké cizokrajné zvíře z nečlenských zemí, udělá nejlépe, když se s konkrétním dotazem obrátí na Státní veterinární správu ČR. Může jít o tzv. harmonizované druhy zvířat, tj. druhy, pro které stanovuje veterinární podmínky dovozu legislativa EU, (například ptáci v zájmovém chovu či vodní živočichové), nebo o tzv. neharmonizované druhy zvířat, pro které stanovují podmínky dovozu jednotlivé země EU (jedná se například o terarijní zvířata, různé hlodavce, hmyzožravce či šelmy). Při dovozu neharmonizovaných druhů zvířat je nezbytné požádat 15 dní předem Státní veterinární správu CR o sdělení dovozních podmínek, tj. o vydání dovozního povolení. Žádosti je možné poslat na e.podatelna@svscr.cz. V takovéto žádosti je obvykle nutné uvést druh zvířat, počet, identifikaci, adresu vývozce a adresu místa určení (chovatele).
S výjimkou terarijních zvířat obvykle stanovujeme povinnost třicetidenní podovozní izolace. Podmínkou povolení dovozu a následného chovu druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči (vyhláška č. 411/2008 Sb je vyjmenovává, jde například o dravce či jedovaté druhy plazů), je povolení k chovu, které vydává na základě žádosti chovatele místně příslušná krajská veterinární správa.
Takováto zásilka zvířat musí být v místě vstupu do EU podrobena vstupní veterinární kontrole, která se provádí na pohraniční veterinární stanici, v ČR máme jedinou, a to na letišti Praha-Ruzyně. Povinností dovozce popřípadě osoby zodpovědné za zásilku, je informovat tuto pohraniční veterinární stanici předem o příchodu zvířat, konkrétně s předstihem 1 pracovního dne.
Pokud by šlo o dovoz zvířat vyjmenovaných v přílohách k úmluvě CITES, je nutné požádat o vydání dovozního CITES permitu. Výkonným orgánem CITES v ČR je Ministerstvo životního prostředí.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down