12.10.2009 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dovoz drůbeže z USA do Evropy

Může EU zakazovat dovoz americké drůbeže?

Spojené státy požádají Světovou obchodní organizaci (WTO), aby zřídila komisi, která rozřeší jejich spor s Evropskou unií o dovoz drůbeže. WTO by tak měla určit, zda EU může nadále zakazovat dovoz americké drůbeže kvůli tomu, že je antibakteriálně ošetřována slabým roztokem chloru.
Spojené státy jsou přesvědčeny, že evropský zákaz dovozu drůbeže ignoruje vědecké poznatky, které jasně ukazují, že ošetřování masa chlorem je bezpečné. USA vždy říkaly, že EU žádný vědecký důvod k více než deset let trvajícímu blokování dovozu drůbežího z USA nemají a že i evropští vědci opakovaně označují používání chloru za bezpečné.
Členské země Evropské unie na konci loňského roku definitivně smetly ze stolu návrhy Evropské komise, které měly obnovení dovozu drůbežího masa ze Spojených států umožnit. Spojené státy hned nato předložily u WTO stížnost na EU. Po předložení stížnosti následovaly konzultace mezi oběma stranami v ženevském ústředí WTO, ty však podle diplomatů nikam nevedly.
EU zavedla zákaz dovozu drůbežího ošetřovaného chlorem v dubnu 1997. Předtím Spojené státy prodávaly do zemí EU drůbež za zhruba 50 milionů dolarů (873 milionů Kč) ročně. EU tvrdí, že zákaz ošetřování chlorem není namířen proti americkým kuřatům, ale uplatňuje se na veškerou domácí a dováženou drůbež.
Obě strany již letos sjednaly dohodu u podobného sporu o dovoz hormonálně ošetřovaného hovězího z USA.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down