29.04.2014 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dovoz polských potravin do ČR se loni zpomalil

Pokles dovozu potravin z Polska byl patrný zejména u masných výrobků. Meziročně klesl také import potravin ze Slovenska. Svou pozici největšího dovozce potravin k nám upevnilo Německo (Český statistický úřad).

V roce 2013 výrazně poklesl růst dovozů masa a masných výrobků z Polska oproti silné dynamice předchozích let. Meziročně dosáhl loni růst dovozu masných produktů z Polska 3,5 procenta. V předchozích letech se nárůst importu pohyboval v číslech dvouciferných, např. předloni přesáhl 18 procent a na začátku ekonomické krize v letech 2008 a 2009 dosáhl dovoz masných výrobků  29 procent.
Výrazné zmírnění trendu dovozu masných výrobků z Polska podpořily polské potravinářské aféry s technickou solí a zpracováním uhynulých zvířat do výrobků z masa. Z Polska byly v loňském roce do ČR dovezeny potraviny v hodnotě 23 miliard korun, tj. o 7,5 procenta více než v roce 2012. Růst se tedy mírně zpomalil, předloni dosáhl 8,4 procenta. Polsko je druhým nejvýznamnějším dovozcem potravin do ČR za Německem, odkud se dovoz potravin meziročně zrychlil z 12 na 13,4 procenta a činil 35,6 miliardy korun. Třetím nejvýznamnějším importérem potravin zůstává Slovensko, přestože dovoz loni meziročně klesl o 11 procent. Zvýšení dovozů polského ovoce a zeleniny a německých potravin je velmi nešťastný trend dovozu co nejlevnějších potravin.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down