25.09.2007 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dovoz ptáků do EU za obchodním účelem je stále omezen

Nařízením Komise (ES) č. 318/2007.

Omezení existuje z důvodů zdravotních rizik, zejména kvůli ptačí chřipce.
Na základě rozhodnutí Komise č. č. 2007/25/ES ale existuje výjimka, která vychází vstříc lidem, kteří se například stěhují se svými okrasnými ptáky. Výjimka stanoví, že je možné s patřičnými veterinárními potvrzeními neobchodně ptáky do EU dovézt, avšak jedině za podmínky, že jsou ptáci doprovázeni svým majitelem. Nejvíce však v počtu pěti kusů!
Protože je omezen komerční dovoz, hlad po exotických ptácích sílí a více lidí se snaží ptáky dovézt sami. Může pak dojít i k takovému případu, jako nedávno, kdy se naši turisté vypravili pro papoušky do jihovýchodní Asie, vyřídili si CITES i veškeré veterinární doklady a do celé akce vložili nemalé finanční prostředky. Let z exotické země byl zrušen a lidé neměli možnost dovézt si papoušky jako spoluzavazadlo. Museli se vrátit do vlasti a papoušky poslali v doprovodu jednoho z nich náhradním letem. Samozřejmě nastaly veliké komplikace při veterinárním odbavení v místě vstupu do EU.
Proto považuje Státní veterinární správa ČR za vhodné upozornit na to, aby lidé zmíněnou výjimku z nařízení Komise č. 2007/25/ES nezneužívali.
Evropská komise v nařízení č. 318/2007 vyjmenovává některé třetí země, ze kterých lze ptáky obchodně do EU dovézt. Není jich však mnoho a z hlediska možných zájemců o dovoz nejde o země příliš zajímavé. Patří sem například USA, Chorvatsko, Austrálie, část Brazílie, Kanada, Švýcarsko, Chile, Izrael, Nový Zéland či Tunisko. Navíc musí být ptáci odchovaní v zajetí a musejí pocházet ze schváleného chovného zařízení.
Josef Duben
Ttiskový mluvčí SVS ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down