23.05.2003 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dovoz slonů byl legální

Ministerstvo životního prostředí potvrdilo, že dovoz tří slonic do zoo Lešná, o jejichž zákonnému dovozu pochybuje sdružení Svoboda zvířat, je legální. Pocházejí totiž z Krugerova národního parku v Jihoafrické republice, kde se sloni přemnožili, a tudíž by ve svém rodišti zřejmě byly odstřeleny.

Mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová potvrdila, že úřady postupovaly správně, když dovoz povolily. „Z etického hlediska je jistě lepší, že se nadbyteční sloni dostali do zoo, než aby museli být odstřeleni," řekla.
Ochránci zvířat tvrdí, že chov slonů v zajetí pro komerční důvody je v rozporu s dodatkem ke Konvenci CITES. Podle Šůlové se však v dalších dokumentech mezinárodní úmluvy hovoří také o možnosti dovozu zvířat pro "zoologické vystavování". Navíc chce zoo na chovu afrických slonů spolupracovat se zahradou ve Dvoře Králové.
Trojice slonů je v Lešné od 12. dubna. Jejich pavilon a výběh v neděli otevře ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Povolení k dovozu slonic vystavilo ministerstvo 22. dubna, přičemž dovozce upozornilo, že se slony nemůže obchodovat. Dovoz zvířat povolily i úřady Jihoafrické republiky. Aby zabránily obchodu se slonicemi, Jihoafričané už při odjezdu z parku zvířata označili mikročipy.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down