20.07.2016 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dovoz vajec

Přestože se v České republice ročně vyprodukuje na dvě miliardy vajec, na pulty obchodů míří stále větší množství vajec ze zahraničí. Tuzemští výrobci jen těžko konkurují cenám dovezených vajec, která se prodávají pod výrobními náklady.

 

Často se jedná o neoznačená vejce neznámého původu, Státní veterinární správa letos zajistila několik zásilek vajec, které neměly v pořádku značení či průvodní doklady. Čeští drůbežáři musí splňovat přísné normy a každé jednotlivé vejce přesně označit. Zákazník tak má u českých vajec jistotu kvality, navíc u každého vejce si může snadno dohledat přesný původ. Kupovat česká vejce i další české potraviny se vyplatí, každý tak navíc podpoří i naše zemědělství a potravinářství,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. Česká republika má potenciál být ve výrobě vajec zcela soběstačná, ale v loňském roce k nám bylo importováno 800 milionů vajec a vaječné hmoty, meziročně o 123 milionů více. U některých se vůbec nedal zjistit jejich původ, a tedy i možná zdravotní rizika.

V červnu byla do Polska vrácena zásilka, která obsahovala více než 160 000 kusů vajec, z nichž část nebyla vůbec označena. Pouhý měsíc předtím byl pozastaven prodej více než půl milionu polských vajec, kterých dodavatel původně nahlásil jen desetinu. Celkem bylo za první pololetí roku 2016 vydáno k obchodu s vejci 10 upozornění v Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva. Od začátku letošního roku zkontroloval každý inspektor průměrně 17 tun potravin a 32 000 kusů vajec.

Podobně jako na Slovensko se na český trh dostávají vejce za podezřele nízké ceny, kterým tuzemští výrobci nemají šanci konkurovat. Dlouhodobě dochází na jednotném trhu EU k záměrné manipulaci s označením země původu vajec, a zároveň k umělému snižování cen dovážených vajec do ČR. Lidé se mohou v obchodech setkat s různými zavádějícími praktikami. Například v krabičce, která deklaruje česká vejce, najde zákazník vejce dovezená ze zahraničí. Spotřebitel by proto měl při nákupu konzumních vajec věnovat pozornost označení jak na vejci, tak na krabičce. Zemědělské podniky vyprodukují přibližně 60 procent tuzemské výroby, zbytek je z domácích chovů. Cena zemědělských producentů vajec byla v loňském roce 1,88 Kč za kus, průměrná spotřebitelská cena 3,10 Kč za kus.*

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down