25.07.2007 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Drahé vepřové maso v Číně

V Číně se za poslední rok zvýšily velkoobchodní ceny vepřového masa téměř o 75 procent.

Vzhledem k tomu, že tento druh masa je mezi čínskými spotřebiteli nejpoužívanější, zdražení by mohlo nepříznivě ovlivnit míru inflace. Ve zvýšení ceny je započteno i zdražení o téměř 30 procent v posledních dvou měsících. Odborníci předpokládají, že ceny se zatím udrží vysoko, takže lze předpokládat i zvýšení inflace. V květnu byla 3,4 procenta, a vystoupila tak nejvýše za dva roky. Premiér Wen Ťia-pao nařídil místním samosprávám, aby lidem s nízkými příjmy pomohly zajistit dostatek potravin. Zemědělcům měly nabídnout subvence, aby podpořily chov vepřů a vláda dokonce zvažovala, zda neuvolní další zásoby vepřového masa.
Za růstem ceny vepřového masa v průměru o 74,6 procenta podle čínských úřadů stojí především sezónní faktory, hlavně obměna zásob. Jako jeden z hlavních důvodů se ale uvádí i vyšší náklady na krmení a onemocnění prasat, kvůli němuž jen letos pošlo na 40.000 kusů zvířat. To odrazuje zemědělce, kteří v chovu nechtějí pokračovat kvůli obavám ze ztrát.
Velkoobchodní ceny k 11. červenci podle průzkumu čínského ministerstva obchodu dosáhly 18,57 jüanu (asi 50 Kč) za kilogram vepřového, což je proti 11. květnu nárůst o téměř 30 procent. Ceny v maloobchodní síti jsou zhruba o čtyři jüany vyšší. Čína loni vyprodukovala 53 milionů tun vepřového, což je více než dvojnásobek produkce Evropské unie, která je druhá největší.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down