Drahé vepřové maso v Číně

V Číně se za poslední rok zvýšily velkoobchodní ceny vepřového masa téměř o 75 procent.

Vzhledem k tomu, že tento druh masa je mezi čínskými spotřebiteli nejpoužívanější, zdražení by mohlo nepříznivě ovlivnit míru inflace. Ve zvýšení ceny je započteno i zdražení o téměř 30 procent v posledních dvou měsících. Odborníci předpokládají, že ceny se zatím udrží vysoko, takže lze předpokládat i zvýšení inflace. V květnu byla 3,4 procenta, a vystoupila tak nejvýše za dva roky. Premiér Wen Ťia-pao nařídil místním samosprávám, aby lidem s nízkými příjmy pomohly zajistit dostatek potravin. Zemědělcům měly nabídnout subvence, aby podpořily chov vepřů a vláda dokonce zvažovala, zda neuvolní další zásoby vepřového masa.
Za růstem ceny vepřového masa v průměru o 74,6 procenta podle čínských úřadů stojí především sezónní faktory, hlavně obměna zásob. Jako jeden z hlavních důvodů se ale uvádí i vyšší náklady na krmení a onemocnění prasat, kvůli němuž jen letos pošlo na 40.000 kusů zvířat. To odrazuje zemědělce, kteří v chovu nechtějí pokračovat kvůli obavám ze ztrát.
Velkoobchodní ceny k 11. červenci podle průzkumu čínského ministerstva obchodu dosáhly 18,57 jüanu (asi 50 Kč) za kilogram vepřového, což je proti 11. květnu nárůst o téměř 30 procent. Ceny v maloobchodní síti jsou zhruba o čtyři jüany vyšší. Čína loni vyprodukovala 53 milionů tun vepřového, což je více než dvojnásobek produkce Evropské unie, která je druhá největší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *