30.01.2002 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Drůbež krmená kontaminovanou směsí není závadná

Státní veterinární správa rozhodla, že drůbež, která byla krmena směsí obsahující rybí moučku s obsahem chloramfenikolu, může být uvolněna do tržní sítě. Kontrola v prosinci dovezené kontaminované rybí moučka z Německa, z níž bylo vyrobeno několik tun krmných směsí, jmenované antibiotikum nezjistila.

Jak uvedl ředitel SVS ČR Josef Holejšovský, pokud je hodnota chloramfenikolu pod hranicí detekce, tzn. jeden mikrogram na kilogram, není zdravotní stav jedince ohrožen. S rozhodnutím SVS ČR souhlasí rovněž ministerstvo zdravotnictví a stejným způsobem postupuje i německá strana. Státní veterinární správa však pro jistotu vyšetřuje i zvířata, která byla kontaminovanou směsí krmena.
Zbytek kontaminované krmné směsi, která se ještě nezkrmila bude spálen. „Výrobci se dohodnou, že to vyreklamují od dodavatele z Německa a vyrovnají se s farmáři“, řekl ředitel SVS.
Chloramfenikolem kontaminované krevety z Asie, které v Nizozemsku přimíchali do rybích odpadů, se poslaly do Německa, kde se zpracovaly na rybí moučku. Moučka byla prodaná nejen do České republiky, ale i do Dánska, Polska, Rumunska, Nizozemí a Rakouska.
V návaznosti na tuto skutečnost nařídila SVS od 21. ledna kontrolu všech dovezených krevet z Číny a Vietnamu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down