02.05.2007 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Drůbež z farem v Indianě dostávala kontaminované krmivo

V krmivu byla chemická látka melamin.

Do obchodní sítě ve Spojených státech se pravděpodobně dostala drůbež, která na několika farmách v Indianě dostávala kontaminované krmivo. Podle inspekčních orgánů je ale riziko pro lidi nízké a nepředpokládá se, že by bylo nutné maso stáhnout z obchodů. Problém se týká 38 farem a zvířata kontaminované krmení dostala už v únoru. Ministerstvo zemědělství ani Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) zatím přesně neznají počet kusů drůbeže ani lokalizaci.
Ve společné zprávě ministerstva a FDA je uvedeno, že brojleři, kteří dostávali kontaminované krmivo, už byli poraženi. Zvířata, která už byla poražena, ale zatím dál zůstávají na farmách, se podle úředníků do obchodní sítě nedostanou. Pokud farmáři zajistí jejich likvidaci, dostanou od vlády kompenzaci.
Na kontaminované krmivo na farmách v Indianě se přišlo při běžné inspekci, kterou provádějí úřady. Ty nyní zjišťují, do jaké míry se melamin rozšířil. Chemikálie se zatím objevila v krmivu pro domácí zvířata a v krmení pro dobytek a drůbež. Látka melamin se využívá při výrobě plastů či hnojiv.
Melamin se našel v pšeničném lepku a rýžové bílkovině dovezené z Číny. Určen byl jako příměs do krmiva pro psy a kočky. Část však byla přimíchána do krmení pro hospodářská zvířata. Testy prokázaly přítomnost látky podobné melaminu i v některých dalších příměsích.
Ministerstvo zemědělství už dříve informovalo, že kontaminované krmení mohlo dostat přibližně 6000 prasat ve státech Kalifornie, Kansas, New York, Severní a Jižní Karolina a Utah. Kromě toho se látka mohla objevit v jednom závodě, který zpracovává krmivo.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down