26.02.2024 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvacáté první letošní ohnisko ptačí chřipky

Dvacáté první letošní ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže v ČR se nachází v obci Chlum u Křemže na Českokrumlovsku v Jihočeském kraji.

Chovatel informoval krajskou veterinární správu o úhynu a nuceném usmrcení téměř poloviny z 21 chovaných slepic vykazujících příznaky nákazy. Veterinární inspektoři na místě provedli šetření, během něhož odebrali vzorky, které odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu, které následně potvrdilo v chovu vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1. Na místě byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy z chovu. Do obdržení výsledků vyšetření uhynuly i všechny zbývající slepice v chovu. Stejný chovatel má na svém pozemku ve venkovních voliérách celkem šestnáct kusů zájmově chovaných exotických ptáků, (různých druhů papoušků a kanárů). Tito ptáci utraceni nebudou, nicméně budou nastavena preventivní a sanitační opatření, by nedošlo k přenosu nákazy na papoušky. Vysoce patogenní ptačí chřipka byla k dnešnímu datu kromě 21 malochovů potvrzena také v pěti komerčních chovech.

Ptačí chřipka byla nově potvrzena také u labutě uhynulé na Jarohněvickém rybníku v katastru města Dubňany na Hodonínsku. Jedná se o šesté místo, na němž byla od začátku roku nákaza v ČR potvrzena u volně žijících ptáků.*

Děkujeme za spolupráci.

S pozdravem

Petr Vorlíček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down