10.06.2004 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvanáctá šílená?

V úterý 8. 6. byla nutně poražena zřejmě dvanáctá kráva nemocná bovinní spongiformní encefalopatií – BSE. Výsledky vyšetření rychlými testy ve Státním veterinárním ústavu Olomouc musí ještě potvrdit kontrolní test, jehož výsledek očekáváme zřejmě příští čtvrtek.

Tato dvanáctá nemocná kráva se narodila 4. 1. 2000 v ZD Horní Kalná, okresTrutnov, odkud byla prodána spolu se sedmi dalšími kusy v prosinci roku 2001 do podniku Agro Český Ráj Všeň, a.s., kde byla nyní chována ve stáji ve Vyskeři.
Nutné porážce předcházely potíže, které kráva měla po porodu 27. 5., hubla, odmítala přijímat potravu a byla v celkovém útlumu. V pondělí 7. 6. byla naposledy vyšetřena a v úterý 8. 6. odeslána na nutnou porážku.
V současné době orgány státního veterinárního dozoru konají kroky v souladu s platnou veterinární legislativou - to znamená mimořádné veterinární opatření – zákaz přesunu zvířat a vyhledávají se vrstevnice nemocné krávy, které bude nutné, tak jako dosud, utratit. Podle Josefa Holejšovského, ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR, samozřejmě počítáme s tím, že v případě vysokobřezích krav lze využít možnosti nechat je do tří měsíců se otelit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down