16.06.2004 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvanáctý případ BSE potvrzen

Že podezření na dvanáctý případ BSE v ČR bylo oprávněné, to dnes potvrdil kontrolní test provedený v Národní referenční laboratoři pro diagnostiku BSE ve Státním veterinárním ústavu Jihlava.

Lze tedy říci, že kráva z Českého Ráje, která se narodila v Horní Kalné 4. 1. 2000 a byla 8. 6. 2004 utracena, byla opravdu nemocná. Znamená to, že před místem, kde vyrůstala a před centrální evidencí vytanul velký úkol dohledat věkovou a potravní kohortu vrstevnic. V Kalenském družstvu a na několika místech ČR byla dohledána kohorta vrstevnic - celkem 241 kusů. Ty budou muset být v souladu s veterinární legislativou utraceny. Utrácení je možné rozložit na dobu tří měsíců.
Toto tříměsíční odložení termínu utracení na základě etického hlediska je jedinou možnou úlevou, kterou zatím Evropská komise akceptuje. Pokud dojde ke změně evropské legislativy, ke které se budou vyjadřovat zástupci jednotlivých členských zemí EU, bude tato změna platit pro všechny členské státy a budeme ji pochopitelně akceptovat i my.
Dosavadní utrácení vrstevnic kusu nemocného BSE má vědecký podklad, neboť bylo statisticky prokázáno, že možnost zjištění dalšího nemocného kusu je desetkrát vyšší právě ve skupině vrstevnic nemocné krávy než při vyšetřování zvířat porážených na normální porážce. Připomínám, že za 4 roky, kdy se u nás BSE vyskytla, bylo takto utraceno zhruba 1 650 krav. Živá zvířata zatím bohužel testovat nelze.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down