09.02.2007 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EK doporučila chovat drůbež v uzavřených prostorách

EK zároveň vyzvala všechny vlády evropské sedmadvacítky, aby přezkoumaly stávající národní plány boje proti ptačí chřipce.

Evropská komise dnes doporučila všem členským státům Evropské unie, aby v oblastech, kde hrozí vysoké riziko nákazy drůbeže ptačí chřipkou, bylo ptactvo chováno pouze v uzavřených prostorách.
Na hrozbu nové epidemie viru H5N1 dnes reagovala také francouzská vláda, která přijala přísnější opatření k zamezení rozšíření nákazy do Francie, která je největším producentem drůbeže ze zemí EU.
Prohlášení Evropské komise vychází z doporučení veterinárních specialistů EU, kteří dnes jednali v Bruselu o situaci v Británii, kde byl minulý týden na krůtí farmě v hrabství Suffolk zjištěn výskyt ptačí chřipky. Virus objevený u britské drůbeže podle odborníků navíc odpovídá vysoce patogennímu viru H5N1, který byl zjištěn v lednu v Maďarsku. Výsledky testů veterinárního lékaře ve Velké Británii, který byl hospitalizovaný v nemocnici na zápal plic a pracoval na farmě v hrabství Suffolk , byly H5N1 negativní.
Podle britských úřadů zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se infekce přenesla do Británie právě z Maďarska. Japonsko a Rusko však již v pondělí preventivně zakázaly dovozy veškeré britské drůbeže a množí se obavy, že budou následovat i další země.
Francouzská vláda dnes schválila přísnější dohled nad divokým i chovaným ptactvem a zákaz dovozu živých ptáků používaných jako návnada k lovu. V nejbližších dnech by premiér Dominique de Villepin měl také představit nový plán strategie boje proti ptačí chřipce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down