27.05.2004 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EK komentovala dohodu o zmírnění pravidel utrácení krav kvůli BSE

Evropská komise dnes upozornila na to, že jednání s Českou republikou o zmírnění podmínek pro utrácení části stáda, kde se vyskytla tzv. nemoc šílených krav (BSE), bylo pouze předběžné a jeho výsledkem není formální dohoda. Případnou úpravu režimu likvidace kohorty zvířat nakaženého kusu musí napřed navrhnout kolegium EK a členské státy ji musí schválit.

Veřejné oznámení Ministerstvo zemědělství ČR, že Česko smí s porážkami dojnic počkat do skončení laktace, jako dohody s EK je v Bruselu považováno za předčasné a neopodstatněné. Podle Beate Gminderové, mluvčí komisaře pro ochranu a zdraví spotřebitelů Davida Byrna, uvažuje EK o jiných možných přístupech k politice nucených porážek. Komise však zatím nezaujala formální postoj, jak by se tato politika měla vyvíjet. I kdyby EK takový návrh učinila, mají poslední slovo členské státy zastoupené ve stálém výboru pro potravinový řetězec. Gminderová upozornila, že není možné, aby jedna země měla jiný režim než ostatní - pro všechny musí platit stejná pravidla.
Znamená to, že každý členský stát je nadále povinen likvidovat části stád, jimiž prošel nakažený kus dobytka, co nejdříve po zjištění výskytu BSE. Obvykle se tím míní tříměsíční lhůta. Pro český názor, že lze s porážkou počkat až do dokončení laktačního období, zatím není v legislativě EU dostatečná opora.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down