30.04.2013 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EK navrhne zákaz tří druhů pesticidů

Vědci z Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) došli k závěru, že škodí včelstvům

Evropská komise dočasně zakáže tři druhy pesticidů, obává se, že škodí včelám, kterých v Evropě rychle ubývá. Členské státy EU se však neshodly, jak s těmito pesticidy naložit. 15 zemí hlasovalo pro zákaz neonikotinoidů, čtyři země se hlasování zdržely, Česká republika a dalších sedm zemí bylo proti. Tyto pesticidy se používají ve stovce zemí světa, včetně ČR.
Při hlasování se tak nepodařilo dosáhnout kvalifikované většiny pro nebo proti zákazu a rozhodnutí zůstalo na komisi. EU tedy navrhne od 1. prosince částečný zákaz tří neonikotinoidů na dva roky, pokud se neobjeví nové informace jasně dokazující škodlivost nebo neškodnost těchto látek na včelstva. Zákaz, který měl původně platit již od 1. července, se nebude vztahovat na ozimy a plodiny, které nepřitahují včely, např. cukrová řepa.
Komise bude sledovat další testy neonikotinoidů, odmítá národní výjimky.
Vědci z Evropského úřadu pro bezpečnost
potravin (EFSA) došli k závěru, že tyto insekticidy škodí včelstvům. Proti tomu brojí výrobci pesticidů a někteří vědci, kteří tvrdí, že souvislost mezi rapidně ubývajícími včelstvy v posledních letech a zmíněnými chemikáliemi nelze prokázat.

Zdroj: www.ctk.cz

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down