EK povolila spuštění programů na podporu zemědělců a potravinářů

Programy mají pomoci zemědělcům a potravinářům postiženým ekonomickou krizí

Evropská komise povolila spuštění programů Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), které mají pomoci zemědělcům a potravinářům postiženým ekonomickou krizí.
Čtyři programy, jejichž prostřednictvím budou zemědělci a zpracovatelé moci čerpat na podporu svých provozních úvěrů celkem 2,6 miliardy korun, byly zahájeny již minulý týden.
Schválení Komisí předcházela řada komplikovaných jednání. Schvalování ze strany komise se protáhlo, protože balíček podpůrných opatření pro různé oblasti národních ekonomik, jehož jsou podpory z PGRLF součástí, obsahoval mnoho jiných programů.
Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby ale může za zpoždění startu programů ministerstvo zemědělství. To údajně Bruselu předložilo ke schválení programy, které tímto způsobem schvalovány vůbec být nemusely.
Podpora z PGRLF má tuzemským zemědělcům pomoci vyrovnat se s dopady ekonomické krize, v jejímž důsledku se snížila ochota bank poskytovat farmářům provozní úvěry či vzrostla úroková míra u těchto úvěrů. Agrární sektor navíc již několik měsíců trápí nízké výkupní ceny mléka, které podle farmářů nepokrývají jejich výrobní náklady.
Problémy při jednání s bankami a se získáváním úvěrů mají i potravináři. Stěžují si také na sílící tlak ze strany obchodních řetězců, které je zejména nutí k dalšímu snižování výrobních cen.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *