EK požádala o posouzení bezpečnosti potravin z klonovaných zvířat

Evropská komise požádala Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), aby rozhodl, zda je maso a mléko z klonovaných zvířat bezpečné pro konzumaci.

Pokud úřad potraviny z klonovaných zvířat schválí, mohly by se do konce letošního roku objevit v obchodech po celé Evropské unii.
Představitelé Evropské komise uvedli, že tento krok je důsledkem prosincového rozhodnutí amerického Úřadu pro potraviny a léčiva (FDA), který dospěl po několika letech odkladů k předběžnému závěru, že mléko a maso většiny klonovaných domácích zvířat je pro konzumaci bezpečné.
Rozhodnutí FDA vyvolalo bezprostřední vlnu kritiky ze strany organizací chránících zájmy spotřebitelů; které tvrdí, že vědecké podklady pro tento závěr jsou nedostatečné. Také firmy z masného a mlékárenského průmyslu vyjádřily obavy ohledně reakce spotřebitelů.
FDA v prosinci uvedl, že mléko a maso z klonovaných krav, prasat a koz i jejich potomků je stejně bezpečné jako běžné potraviny. Upozornil však, že v případě produktů z klonovaných ovcí nebyl nalezen dostatek důkazů o jejich bezpečnosti. Naklonovat slepice či jinou drůbež se zatím nikomu nepodařilo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *