16.01.2014 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EK znovu navrhuje zákaz prodeje masa z klonovaných zvířat

Podobný návrh před dvěma lety zamítl Evropský parlament a členské státy Evropské unie kvůli neshodám při značení živočišných produktů.

Evropská komise opět navrhla zákaz prodeje masa a dalších produktů z klonovaných zvířat. Tento nový požadavek by v EU zamezil po dobu pěti let využívání klonování při chovu zvířat pro komerční účely a prodej produktů, například masa a mléka, z klonovaných zvířat.
Návrh obsahuje také zákaz dovozu klonovaných zvířat ze zahraničí, ale povoluje dovoz produktů z potomků klonovaných zvířat. Prodej produktů z potomků klonovaných zvířat povolí Evropský parlament pouze tehdy, když budou všechny produkty zřetelně označeny. Odpůrci tohoto požadavku však upozorňují, že regulační orgány by v tomto případě musely vytvářet rodokmeny pro každý kus sýru či salámu, který se v Evropě prodá.
Přenos DNA k vytvoření genetické kopie původního zvířete je složitá a finančně nákladná technologie, protože není příliš pravděpodobné, že by maso klonovaných zvířat skončilo na pultech obchodů.
Klonovaná zvířata je možné využít k získání potomstva s podobnými vlastnostmi, například rychlým růstem či vysokou produkcí mléka. V Evropě není klonování zvířat doposud příliš rozšířené.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down