31.01.2013 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekologičtí zemědělci požadují zákaz pěstování GM plodin

Pěstování GM plodin ohrožuje systém ekologického zemědělství

Ekologičtí zemědělci sdružení ve svazu PRO-BIO vyzvali Ministerstvo zemědělství, aby zakázalo pěstování geneticky modifikovaných (GM) plodin, protože ohrožují fungování ekologicky hospodařících farem a snižují konkurenceschopnost zemědělství. PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců sdružuje 615 ekologických zemědělců, 68 bioprodejen a 220 členů PRO-BIO Ligy.Na českých polích se nyní pěstuje pouze GM kukuřice.
Pěstování dvou geneticky upravených plodin je zakázáno v Německu, Rakousku, Francii, Řecku a Maďarsku i Polsku. Pěstování GM plodin ohrožuje celý systém ekologického
zemědělství: pokud se objeví v bioprodukci i nepatrné množství GM složek, přijde ekologický zemědělec o značku, certifikát, dotace a úrodu. Zákaz pěstování GM plodin by mohl zvýšit konkurenceschopnost tuzemského zemědělství i potravinářského průmyslu. Šest zemí Evropské unie, včetně ČR a Slovenska, zvýšilo předloni plochu osetou kukuřicí odolnou proti zavíječi na 114.490 hektarů, tj. o více než 25 procent. Celkový počet farmářů, kteří pěstovali GMO v 29 zemích světa, se předloni zvýšil o 1,3 milionu na 16,7 milionu.
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down