24.09.2013 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ekonomický dopad respiračních onemocnění prasat

V úterý 3. září proběhl v hotelu Tři věžičky u Jihlavy odborný seminář připravený společností MSD Animal Health zaměřený na diagnostiku a prevenci respiračních onemocnění prasat

Téma patologické změny na plicích v důsledku bakteriálních respiračních infekcí a posouzení vlivu virové koinfekce přednesl specialista, který se touto problematikou dlouhodobě zabývá, Dr. Jésus Bollo Bernabé (Španělsko). Autor nejprve představil chovy prasat ve Španělsku, kde počet prasnic dosahuje 2 250 000 kusů. V roce 2012 zde bylo poražených 42 500 000 kusů prasat, průměrná velikost chovu se pohybuje okolo 800 kusů prasnic. Velké firmy navyšují počty prasnic na 40 až 170 tisíc kusů.
Přednášející zaměřil svou prezentaci na čtyři okruhy: hodnocení plicních lézí na jatkách, produktivitu a ekonomický dopad onemocnění infekcí M. hyopneumoniae (M. hyo) a PCV2 a prevence M. hyo a PCV2.
Pro kvalitní diagnostiku a odpovědné rozhodování musíme znát klinické příznaky zvířete, zootechnické parametry, informace z jatek a laboratorní výsledky.K nejčastějším infekcím, které můžeme zjistit na jatkách patří katarální pneumonie (enzootická pneumonie vyvolaná M. hyo), pleuritida, perikarditida, atrofická rinitida, z parazitárních infekcí svrab a A. suum (játra). Falešné léze, artefakty vznikají při omračování elektrickým proudem, aspiraci krve, další artefakty se objevují při paření v horké vodě. Dále se můžeme setkat s intersticiálním edémem (virové léze) nebo zkolabovaným plicním parenchymem aj.
Dr. Bollo hodnotí plicní skóre, kdy posuzuje mykoplazmové léze, pleuritis, pericarditis a ostatní nálezy. Mykoplazmové léze jsou hodnoceny pětistupňovou škálou (ve které jednotlivé stupně skóre představují přibližně 10 % postiženého povrchu plic), která umožňuje rychlé a efektivní vyhodnocení na jatkách. Následnou analýzou získaných dat lze jednoduše zhodnotit zdravotní stav, efektivitu vakcinace a další parametry, současně lze definovat ekonomické ztráty způsobené infekcí. Ve Španělsku je kladen velký důraz na hodnocení plicního skóre na jatkách, protože plicní léze jsou příčinou nižších přírůstků prasat a snižují hodnotu jatečně opracovaného těla, tudíž zhoršují ekonomiku daného chovu.
V další části své přednášky představil Dr. Bernabé efektivní vakcíny M+PAC proti M. hyo a
Porcilis®PCV proti PCV2. Prasata vakcinovaná přípravkem M+PAC (s možností jednodávkové, či dvoudávkové aplikace) zůstávají imunní vůči M. hyo nejméně půl roku a rovněž se snižuje frekvence výskytu a závažnost plicních lézí. Vakcinace chrání prasata po celou dobu výkrmu a přispívá k vyšší průměrné hmotnosti porážených kusů dosažené za shodnou dobu výkrmu.  Vakcína Porcilis® PCV poskytuje nejdelší ochranu proti cirkovirové infekci v délce 22 týdnů a chrání tak prasata po celou dobu výkrmu a minimalizuje možnost ztrát v období před porážkou.
Přednášky v anglickém jazyce simultánně překládal MVDr. Radek Kašpar. Poutavý program ukončila živá diskuse.
  
 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down