Ekonomicky závažná infekční onemocnění v chovech prasat

Společnost Cymedica připravila odborný seminář v brněnském hotelu Avanti na 10. listopad.

Programem provázela přítomné posluchače z řad veterinárních lékařů i studentů MVDr. Jarmila Tinková. První přednášející Verena Gotter, MVD., ECPHM, působila do roku 2014 jako vedoucí oddělení patologie epidemiologie Univerzity veterinárního lékařství v Hannoveru, nyní je manažerkou společnosti IDT Biologika. Průjmová onemocnění selat způsobují celosvětově vážné ekonomické ztráty. Hlavními patogeny odpovědnými za vznik průjmových onemocnění jsou Escherichia (E.) coli, Clostridium (Cl.) perfringens typ C a stále více typ A. Nově vyvinuté vakcíny Ecoporc Shiga a Clostriporc A představují bezpečný a účinný nástroj k významnému potlačení mortality. Vakcíny lze snadno zařadit mezi preventivní opatření používaná v moderních chovech prasat.

Výskyt, klinické příznaky, histopatologické vyšetření a laboratorní diagnostiku edémové choroby z terénní praxe uvedl MVDr. Jiří Malášek, praktický veterinární lékař se specializací na chov prasat. Do konce roku 2014 byl výskyt infekce spíše sporadický, v posledních dvou letech byl u nás potvrzen v 15 % chovů. Selata onemocní během prvních dvou týdnů po odstavu, infekce se může projevit i u starších jedinců. Mezi klinické příznaky patří typický edém očních víček a horní části hlavy, neurologické poruchy a náhlý úhyn. K infekci často dochází po změně dodavatele zvířat nebo krmných směsí. Prevence edémové choroby je podobná jako u případů poodstavového průjmu (nízký obsah bílkovin v krmivu, snížení příjmu krmiva, oxid zinečnatý, podávání antibiotik (kolistin), stravitelnost kvalitní suroviny aj.), prospěšné mohou být bakteriofágy ETEC, důležitá je biosekurita.

Heiko Rudiger, MVD., manažer společnosti Animal Health, prezentoval chřipková onemocnění v podmínkách velkochovu prasat. V posledních deseti letech se vyskytly různé pandemické kmeny porcinní influenzy u prasat, autor zmínil potenciální mutace. Vakcína Respiporc FLU3 může být aplikována i březím prasnicím.*

Podrobnější informace jsme pro Vás připravili do prosincového čísla časopisu Veterinářství.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *