23.02.2011 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Elektronická identifikace skotu

Elektronická identifikace skotu bude již brzy realitou. Označování skotu by mohlo v dohledné době přejít do elektronické podoby. Na Mezinárodním zemědělském veletrhu v Paříži oznámila Evropská komise záměr rozšířit elektronickou indentifikaci zvířat o hovězí dobytek, a zkvalitnit tak současný systém značkování plastovou ušní známkou. Podle Generálního ředitelství Evropské komise pro zdraví a ochranu spotřebitele (DG SANCO) umožní tento krok zajistit potravinovou bezpečnost a kontrolovat šíření zvířecích onemocnění. Veterináři zastávají v tomto procesu klíčovou úlohu, což je opět důkazem toho, jak různorodou roli hrají představitelé této profese v našem každodenním životě.

Posílit současný systém značkování zvířat v EU

Evropská komise pracuje na návrhu zavést elektronickou identifikaci skotu. Elektronická identifikace zvířectva a výrobků živočišného původu má v Evropě svůj nepopiratelný význam, zvláště pokud jde o ochranu zdraví člověka a zvířat. Některé evropské státy již disponují zákony upravujícími elektronické značkování různých druhů zvířat (např. domácí zvířata, koně, ovce a kozy). V rámci nově předkládaného návrhu bude moci být do systému elektronické kontroly zahrnuto až 90 milionů kusů skotu.

Elektronická identifikace výhodou pro zemědělce a potravinářský průmysl

Systém označování zvířat již svůj význam prokázal. Používání elektronické identifikační známky otevírá nové možnosti veškerému potravinářskému průmysl, neboť současný systém značení se díky němu zpřesní a zrychlí. Zároveň se zlepší schopnost člověka identifikovat zvířata a potravinářské produkty pro veterinární a bezpečnostní účely. Právě tento postup pomůže lépe zvládnout možné šíření nemocí. Elektronická identifikace umožní zjednodušit dosavadní předpisy a snížít administrativní zátěž. Nový systém navíc zvýší konkurenceschopnost zemědělského sektoru a stane se výborným nástrojem řízení zemědělské výroby a automatizace farem. Mezi další pozitiva zavedení elektronického značkování bezpochyby patří zušlechtování chovu a prevence padělání identifikačních známek.

Zahrnutí hovězího dobytka do programu elektronického značkování zemědělských zvířat bude v průběhu roku 2011 jednou z našich klíčových aktivit, komentoval návrh DG SANCO její vrchní ředitel Bernard Van Goethem. Značkování umožňuje zajistit nejvyšší možnou úroveň potravinové bezpečnosti a hygieny. Jde o nejdůležitější nástroj prevence šíření slintavky a kulhavky (SLAK), bovinní spongiformní encefalopatie (BSE) a prasečí chřipky. Elektronická identifikace zemědělských produktů navíc umožňuje jejich spolehlivé opatření známkou jakosti, a je tak garancí kvality potravin a jejich správné chuti.

Rok 2011 bude ve znamení 250. výročí založení veterinární profese. oslavy Světového roku veterinářů budou probíhat v průběhu všech ročních období. Ze souvisejících iniciativ lze jmenovat právě probíhající světovou fotografickou soutěž, kongresy a akce pro veřejnost organizované národními veterinárními institucemi po celém světě. DG SANCO a Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) spojily své síly, aby na Mezinárodním zemědělském veletrhu v Paříži podpořili ve svém stánku osvětovou kampaň « Veterináři ve vašem každodenním životě ». Interaktivní stánek nabízí řadu zábavných dětských soutěží jako např. « veterinární stezku », jejíž výherci získají zajímavé ceny.
O DG Sanco: Generální ředitelství Evropské komise pro zdraví a ochranu spotřebitele (DG SANCO) zajišťuje, aby potraviny a spotřební zboží prodávané v EU byly bezpečné. Dále zajišťuje, aby interní trh EU fungoval ve prospěch spotřebitelů, aby Evropa pomáhala chránit a zlepšovat zdraví svých občanů a aby byla chráněna a zvyšována úroveň životních podmínek a zdraví zvířat ve společnosti.
O veterinárních aktivitách Komise: Při příležitosti Světového roku veterinářů 2011 organizuje DG Sanco sérii aktivit s cílem vyzdvihnout roli „veterinářů v našem denním životě”, což je slogan pro společné aktivity Evropské komise a OIE (Světová organizace pro zdraví zvířat). Akce pro veřejnost probíhají mimo jiné v rámci Mezinárodního zemědělského veletrhu v Paříži od 19. do 27. února. Další akce se uskuteční během čtvrtého ročníku Veterinárního týdne EU, organizovaného ve spolupráci s Evropskou federací veterinářů (FVE) od 16. května.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down