25.07.2011 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Elektronické kódy a vysledovatelnost ryb ve Švédsku

V rámci evropské výzkumné iniciativy SAFEFOODERA byl ve Švédsku vyhlášen projekt ETrace s cílem zjistit, jak mohou být elektronické kódy na výrobku (EPC) využity při dodávkách do prodejních řetězců. Provedený test úspěšně demonstroval přednosti kódů na bázi systému EPCIS (electronic product code information service). S pomocí kódů RFID byly sledovány ryby z rybářských lodí Simrishamn (Švédsko) až po obchod s rybami v Gothenburgu.
Systém se osvědčil. Byla uznána výhoda vysledovatelnosti, otevřenost a dostupnost údajů v systému a eliminace manuálního sběru dat. Švédský úřad pro rybolov považuje standard EPCIS a technologii RFID za vhodnou pro zajištění požadavků nařízení 1224/2009/ES na vysledovatelnost ryb. Test prokázal i zvýšení odbytu vzhledem k tomu, že spotřebitelé měli možnost snadno ověřit, odkud ryby pochází.
Pilotní projekt se uskutečnil za koordinace SINTEF Fisheries and Aquaculture a Trace Tracker, Norsko, a spolupráce s Matis, Island, a Universitou v Lundu a Švédským úřadem pro rybolov.
EU Food Law 2010;443:24.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down