31.10.2017 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Endokrinní tumory morčat

Až donedávna se u morčat endokrinní tumory popisovaly zřídka a obvykle se jednalo pouze o funkční ovariální cysty. V poslední dekádě však přibývá zpráv o endokrinně aktivních neoplaziích jako jsou tumory štítné žlázy, nadledvin a beta buněk.

Hypertyreóza

Výskyt tumorů štítné žlázy u morčat je pravděpodobně podhodnocený. V nedávno provedené studii byly tyroidní neoplazie zjištěny u 3,6 % případů odeslaných k patologickému vyšetření. Na rozdíl od koček, kde jsou tyroidní masy obvykle benigní, u morčat byly adenokarcinomy diagnostikovány v 36,8-55,5 %. Metastázy byly zjišťovány zřídka.

Tyroidní tumory mohou souviset s hypertyreózou, může se ale jednat také o tumory nefunkční. V současnosti není příčina hypertyreózy morčat zcela jasná. Také není k dispozici mnoho údajů o tomto onemocnění a společně s nedostatečným povědomím veterinářů o hypertyreóze morčat to může vést k nedostatečné diagnostice.

Hyperadreokorticismus

Hyperadrenokorticismus je dobře popsán u různých živočišných druhů včetně člověka. U morčat však není mnoho informací a spontánní adrenální tumory se u tohoto druhu vyskytují vzácně. V minulosti bylo popsáno pouze několik případů a v žádném nebyla zjištěna zjevná hormonální aktivita. Adrenální tumory tak byly považovány za nefunkční, nicméně v roce 1998 byl popsán případ morčete se suspektním hyperadrenokorticismem v důsledku bilaterálních adrenokortikálních adenomů diagnostikovaných postmortálně. V tomto případě ale nebyly provedeny endokrinní testy. Od té doby byly popsány pouze čtyři případy morčat s hyperadrenokorticismem, které byly potvrzeny endokrinologickými testy.

Insulinom

 

Podle dostupné literatury byl insulinom zjištěn zatím pouze u 4 morčat. Ve všech případech se jednalo o starší jedince (průměr 5 let). Ve většině případů se klinické příznaky objevily náhle, typicky se jednalo o epizody hypoglykemie a s ní související projevy (ataxie, slabost, křeče, apatie, hubnutí). Předběžnou diagnózu lze vyslovit na základě klinických příznaků, zjištění hypoglykemie a odeznění problémů po aplikaci glukózy. Optimální je stanovení koncentrace insulinu, bohužel zatím nebyla validována metoda a referenční rozmezí u morčat.*

 

KÜNZEL, F., MAYER, J. Endocrine tumours in the guinea pig. Vet J 2015;206:268-274.

 Z anglického originálu přeložila MVDr. Simona Kovaříková.

Podrobnější informace najdete v listopadovém čísle časopisu Veterinářství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down