24.08.2009 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Entomologický monitoring

Hmyz je lapán do pastí rozmístěných po celém území naší republiky v rámci sledování přenašečů bluetongue

Tento monitoring probíhá po skončení období prostého tiplíků (v letošním roce od 14. 4. 2009). Výskyt tiplíků na celém území ČR sledujeme pomocí pastí, kde je jich rozmístěno celkem 33. Pasti pracují na principu „černého“ světla (po setmění) a slouží k odchytu hmyzu, včetně tiplíků rodu Culicoides, který je vektorem, tj. přenašečem viru katarální horečky ovcí. Vhodná místa k umístění pastí jsou tam, kde se zdržují zvířata, ale ta se k nim nesmějí dostat. Nejlepší místo je někde v závětří, kde je po setmění past v černočerné tmě (jakékoliv světlo by fotobuňce zabránilo spustit past). K pasti náleží odchytová nádobka naplněná roztokem s obsahem alkoholu, který odchycený hmyz konzervuje až do doby vyšetření.

Je vhodné připomenout, že se musí používat jen dodaný roztok bez jakéhokoliv zásahu do pasti (včetně odchytové nádoby). Odchyt a identifikace druhů hmyzu je součástí monitoringu, který dává obraz o výskytu tiplíků, přičemž zjistí-li se, což je velmi pravděpodobné, neznamená to pro chovatele žádné riziko, nehrozí že by bylo nařízeno omezení pohybu zvířat.

V pastech tvoří tiplíci zhruba 1/3 z celkem odchyceného množství hmyzu. Počet tiplíků v průběhu roku klesá a stoupá v závislosti od počasí – optimální je vlhké a teplé počasí, a to pro jejich množení i šíření.

Podle výsledků monitoringu zjišťujeme stále přítomnost viru na našem území, což je argumentem pro vakcinaci proti bluetongue, kterou jsme letos prováděli druhým rokem. Minimálně ještě příští rok bude vakcinace opět organizována, přičemž na tuto kampaň již Ministerstvo zemědělství vyčlenilo prostředky.

Budou-li zvířata (tj. skot, ovce a kozy) zdráva, sající tiplíci se nenakazí a nebudou mít co přenášet. Takový je smysl vakcinace ve všech zemích EU, kde se provádí. Tj. samozřejmě i u našich sousedů. Prostředky na vakcinaci nejsou vynaložené marně, ztráty na užitkovosti a i potenciální omezení při obchodu by v případě propuknutí nákazy znamenaly podstatně vyšší náklady.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down