13.10.2017 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Epidemie moru na Madagaskaru

Na Madagaskaru vypukla epidemie moru 23. srpna 2017. Do 3. října 2017 bylo hlášeno 194 případů onemocnění a 30 úmrtí (mortalita 15,5 %). Podle WHO bylo 124 případů plicního moru geograficky rozloženo do 12 okresů.

Nejvíce postiženou oblastí s 58 případy a devíti úmrtími je hlavní město Antananarivo, dalšími hlavními postiženými místy jsou přístavní město Toamasina a venkovská čtvrť Faratsiho.

Ze všech hlášených onemocnění se jedná ve 124 případech o plicní mor (včetně 21 úmrtí), 68x jde o bubonickou formu moru (včetně devíti úmrtí), 1x septický mor a 1x neurčený případ moru. Případy onemocnění se vyskytují ve 20 centrálních, východních a severních okresech na Madagaskaru.

Mezi preventivní opatření pro cestující do endemických oblastí moru patří:

- použití prostředků osobní ochrany proti blechám. Vzhledem k tomu, že Madagaskar je endemická oblast malárie, použitím repelentů proti komárům při prevenci malárie se můžeme chránit i proti blešímu kousnutí;

-vyhýbání se přímému kontaktu s nemocnými nebo mrtvými zvířaty;

-vyhýbání se úzkému kontaktu s nemocnými osobami, zejména osobám s diagnostikovanou pneumonií nebo osobám se symptomy plicního moru;

-vyhýbání se přelidněným oblastem, ve kterých byly nedávno hlášeny epidemie plicního moru;

-kontaktování oddělení cestovní medicíny před odjezdem k získání informací o aktuálním ohnisku moru na Madagaskaru, včetně informací o preventivních opatřeních a zjištění symptomů plicního moru;

-bezodkladné vyhledání lékařské péče v případě, když se vyskytnou příznaky onemocnění morem.

Cestující, kteří se vrací z Madagaskaru, a vyskytují se u nich příznaky onemocnění, jako je horečka, bolestivá lymfadenopatie, by měli informovat svého poskytovatele zdravotní péče o své cestě na Madagaskar. Je třeba počítat s rizikem expozice vektorovým zvířatům nebo hlodavcům v průběhu předchozích deseti dnů, a v případě podezření by měli být testováni na mor.

V letech 2010 až 2015 byly zaznamenány případy nákazy v několika částech světa, včetně Afriky (Demokratická republika Kongo, Madagaskar, Uganda a Tanzánie), Asie (Čína, Ruská federace, Kyrgyzstán a Mongolsko) a Ameriky (Bolívie, Peru a Spojené státy americké). Demokratická republika Kongo a Madagaskar zaznamenalo v období 2010-2015 celkem 92 % všech případů. Madagaskar je v posledním desetiletí nejvíce postiženou zemí světa, je zde každoročně hlášeno asi 200 případů většinou bubonické formy moru. I přes zavedení surveillance a kontrolních opatřeních k zabránění šíření onemocnění, je zastavení epidemií obtížné. Hostitel, Rattus rattus (domácí i lesní krysy), jako zdroj infekcí Y. pestis na Madagaskaru, postupně proti infekci získal rezistenci.

Riziko dalšího šíření na Madagaskaru je považováno za vysoké, dokud nebudou zavedena preventivní kontrolní opatření ve spolupráci s WHO a mezinárodními partnery. Riziko onemocnění v oblasti Indického oceánu je považováno za středně vysoké, ale riziko importu pro cestující z EU nebo USA do EU je považováno za velmi nízké. WHO se domnívá, že riziko mezinárodního šíření moru na základě dosavadních informací je velmi nízké a nedoporučuje žádná omezení cestování a obchodování s Madagaskarem. Neexistuje žádné omezení pohybu v a z Antananariva, kde došlo k onemocněním, v souladu s doporučeními madagaskarských úřadů. Podle WHO se profylaktická léčba doporučuje pouze osobám, které byly v úzkém kontaktu s případy nákazy nebo s jinými vysoce rizikovými expozicemi, jako je pokousání blechami nebo přímým kontaktem s tělesnými tekutinami nebo tkáněmi infikovaných zvířat. Podle cestovních doporučení WHO, vyplývajících z dostupných informací ze dne 2. října 2017, se riziko mezinárodního šíření epidemie zdá být velmi nízké. ECDC pečlivě sleduje situaci, úroveň rizika bude znovu posouzena v závislosti na aktuálních dostupných informacích o výskytu dalších oblastí nákazy.*

Podrobnější informace najdete na webu ECDC:

https://ecdc.europa.eu/sites/portal/files/documents/Plague-Madagascar-Oct-2017.pdf

 

Epidemie moru na Madagaskaru se stále vyvíjí. Od srpna do 8. října 2017 bylo doposud hlášeno 387 případů (možných, pravděpodobných a potvrzených), včetně 45 úmrtí (smrtnost 11,6 %). Z těchto případů mělo 277 případů plicní formu onemocnění (71,6 %), 106x se jednalo o bubonickou formu, jeden případ byl septický mor a 3x nebyla forma moru specifikována. Z celkového počtu 22 regionů v zemi (včetně severních a jihovýchodních regionů, které jsou považovány za neendemické) bylo postiženo doposud 14 regionů (64 %).

Zdroj: http://www.promedmail.org/, 9.10.2017

Zdroj:www.szu.cz

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down