21.09.2004 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Erhardt W., Henke J., Lendl C. Narkose notfälle (Narkóza neodkladné stavy). Stuttgart; Enke Verlag, 2002:294. ISBN 3-8304-1001-8.

Na evropský knižní trh přichází nová publikace z oboru veterinární anesteziologie se zaměřením na anestezii malých zvířat při řešení akutních a neodkladných stavů. Je dílem kolektivu autorů pod vedením Prof. Wolfa Erhardta, Dipl. ECVA z Institutu experimentální onkologie a léčebného výzkumu Univerzity v Mnichově.

Publikace je rozdělena do 11 kapitol zaměřených na řešení neodkladných stavů u malých zvířat v době před anestezií, v průběhu anestezie, při probouzení pacienta a v krátké době po anestezii. Poslední čtyři kapitoly jsou zaměřeny na problematiku anestezie drobných savců, plazů, ptáků a obojživelníků. Kniha je doplněna 17 schematickými ilustracemi a 40 tabulkami.
Kniha obsahuje mimo obecně známých i řadu nových poznatků, které je nutno při řešení neodkladných stavů znát. Publikaci činí velmi názornou i četná zvýraznění základních anesteziologických pravidel a pouček, která jsou v textu velmi dobře patrná a není třeba je dlouze hledat. Kromě nich lze ocenit i množství přehledných a zcela názorných tabulek. Každá kapitola je doplněna o jednotlivé nozologické jednotky (nebo syndromy), které je nutno bezprostředně řešit, u každé z nich jsou uvedeny i základní patofyziologické mechanismy a terapeutické možnosti s daným stavem přímo související. Co se týká ilustrací, jedná se ve všech případech (mimo barevných ilustrací na přebalu) o jednoduchá schémata. Dle mého názoru však kvalitou svého provedení zcela neodpovídají úrovni publikace a je otázkou, zda by jejich vynechání publikaci spíše neprospělo. Určitě by však bylo vhodnější, kdyby měly vyšší grafickou úroveň.
Na konci publikace za všemi kapitolami je uveden přehledný seznam léků seřazený podle svého obchodního názvu nebo podle účinné látky, je však otázkou, zda ho lze dostatečně využít i pro veterinární praxi České republiky. Na úplný závěr knihy je zařazen rejstřík.
Uspořádání publikace je přehledné a umožňuje dobrou a při řešení neodkladných stavů i velmi rychlou orientaci v daném problému. Lze říci, že jak pro praktické veterinární lékaře, tak i pro studenty veterinární medicíny je tato kniha přínosem. Doplňuje a rozvíjí informace o neodkladných stavech při anestezii, o nichž se jiné učebnice anesteziologie zmiňují pouze okrajově.

MVDr. Petr Raušer

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down