16.04.2009 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EU bude kontrolovat dodržování pravidel lovu tuňáka

Tuňák by se mohl ocitnout na hranici vyhynutí

šesti členským státům EU začína 16. 4. sezona lovu tuňáka. Tuňák patří mezi druhy ohrožené nadměrným rybolovem a vědci varují, že by se mohl ocitnout na hranici vyhynutí. Státy EU se proto pod vedením českého předsednictví před několika dny dohodly na přísných pravidlech lovu tuňáka i kontroly rybolovu.
Dnes, v první den lovné sezony, začnou speciální hlídky kontrolovat rybářské lodě ve Středozemním moři a východním Atlantiku. Kontroly by měly zajistit, aby lodě z Francie, Řecka, Španělska, Itálie, Malty a Kypru při lovu nepřesáhly kvóty stanovené Bruselem. Vedle toho členské státy rozhodly, že od letoška se lovná sezona zkrátí o čtyři měsíce na pouhých 60 dnů. Rybolovná kapacita tuňáka obecného by nyní navíc měla být v EU zmrazena na úrovni let 2007-08 a časem by se měla ještě dále snižovat. EU chce také nově regulovat sportovní a rekreační rybolov, který je v některých případech stejně intenzivní jako komerční lov.
Evropská komise dnes informovala, že například Francie a Itálie už přislíbily, že v letošní sezoně sníží lov tuňáka nejméně o pětinu.
Experti varují, že populace tuňáka je kriticky nízká a že za současného stavu mohou rybáři vyčerpat unijní kvóty na lov této ryby během pouhých dvou dnů. Světový fond na ochranu přírody (WWF) proto kritizuje skutečnost, že se lov tuňáků za této situace v EU vůbec povoluje.
Tuňák je známý svou značnou velikostí, silou a rychlostí. Některé kusy váží až kolem 600 kilogramů. V Japonsku, které je důležitým trhem s masem této ryby, může cena za celý exemplář dosáhnout až 100.000 dolarů (zhruba dva miliony Kč).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down