01.07.2008 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EU bude posilovat potravinářský sektor

V Bruselu se sešla skupina odborníků

EU chce posílit konkurenceschopnost zemědělsko-potravinářského komplexu a zlepšit výkonnost tohoto důležitého sektoru. Proto se sešla odborná skupina v čele s místopředsedou Evropské komise Günter Verheugen. Jejími členy jsou komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischerová Boelová, komisařka pro ochranu spotřebitelů Meglena Kuneva, komisařka pro zdraví Androulla Vassiliou a odborníci z veřejného i soukromého sektoru. Jejich úlohou bude identifikovat a označit témata, která určují konkurenceschopnost a formulovat soubor doporučení, která by zajistila stabilní podmínky pro nadcházející roky. Evropský zemědělsko-potravinářský průmysl je důležitý sektor s tisíci vysoce dynamickými malými společnostmi. Klíčem jeho úspěchu je v kvalitě produkce a dostupné ceně.
Brusel se začal starat o zemědělsko-potravinářský průmysl, neboť zahrnuje širokou paletu výrobků. Podle statistiky představují potravináři spolu s nápojáři jedno z nejdynamičtěji se rozvíjejících odvětví v Evropě. Pracuje v něm asi 280 000 společností, z nichž přes 90 procent jsou malé a střední podniky, zaměstnává čtyři miliony lidí a je na špičce v obratu, který se za rok pohybuje kolem 800 miliard eur.
Komise počítá s řešením problémů dvěma cestami. Za prvé pracuje na novém obchodním režimu, který by měl evropské podnikatele dostat na stejnou úroveň se zahraničními konkurenty a za druhé vyjedná se třetími zeměmi preferenční obchodní dohody, které mohou eliminovat vliv tarifních i netarifních bariér. Komise chce také při navrhování nařízení pro tento sektor najít rovnováhu mezi otázkou bezpečnosti potravin a jejich koonkurenceschopnosti. K tomu má k dispozici různé nástroje, jako jsou například exportní refundace, možnost dovozu surovin na zpracování apod.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down