19.10.2009 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EU chystá dotace pro chovatele dojnic

Regulace evropského trhu s mlékem

Evropská unie navrhne tento týden dodatečnou pomoc 300 milionů eur (7,75 miliardy Kč) chovatelům dojnic kvůli nízkým cenám mléka. Návrh půjde z rozpočtu EU na příští rok a získal podporu 21 z 27 členských států včetně Francie a Německa. O návrhu budou jednat dnes ministři zemědělství členských států unie v Lucemburku. Kvůli nízkým cenám mléka protestovaly po Evropě v září tisíce chovatelů, kteří po dva týdny bojkotovali dodávky mléka na trh. Z propadu cen obvinili snahu Evropské komise liberalizovat trh.
Zemědělci požadovali, aby se přebytky mléka stáhly krátkodobě z trhu, a požádali ministerstva o omezení produkce dočasnými kvótami. Do Lucemburku se proto chystají tisíce chovatelů dojnic s několika stovkami traktorů, aby své požadavky podpořily.
Skupina 21 států v návrhu uvedla, že by ministři měli spíše vymezit rámec regulace evropského trhu s mlékem, aby se stabilizoval trh i příjmy farmářů. Opatření by proto měla být okamžitá. Další možností je prodloužit státní intervence na trhu s mlékem a zvýšit objem mléka v soukromých i státních skladech.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down