17.02.2004 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EU dává další šanci potravinářským podnikům

I podniků v České republice se může týkat pomoc Evropské unie, kterou chystá pro potravinářské podniky v kandidátských zemích. Těm, které nesplňují přísné hygienické standardy, dá čas navíc, pokud se však pro to kvalifikují.

Vážné obavy vyvolává postup firem v ochraně zdraví lidí v několika zemích. Z desítky států, které se stanou členy unie v květnu, jmenují hlavně Polsko, které dostalo loni v listopadu největší varování. Potřeba rozšířit seznam firem s výjimkou pak je v případě Maďarska pravděpodobná a v případě České republiky možná. Ostatní kandidátské země jsou více méně v pořádku.
Nejmenovaný představitel komise dnes varoval, že v některých případech mohou v květnu přijít omezení, co se týče přístupu masa a masných výrobků na trhy unie, pokud vlády kandidátských zemí nepřijmou naléhavá opatření, která podniky popoženou. Konečné stanovisko komise se očekává v polovině března.
Pro usnadnění vstupu novým členům do unie vyjednala unie s představiteli těchto zemí přechodná období pro naplnění určitých kritérií. Během přechodných období bude zboží z nových členských zemí, jehož parametry nebudou odpovídat požadavkům unie, označeno zvláštní známkou, která zaručí, že se takové zboží nedostane na trh mimo stát původu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down