EU dává další šanci potravinářským podnikům

I podniků v České republice se může týkat pomoc Evropské unie, kterou chystá pro potravinářské podniky v kandidátských zemích. Těm, které nesplňují přísné hygienické standardy, dá čas navíc, pokud se však pro to kvalifikují.

Vážné obavy vyvolává postup firem v ochraně zdraví lidí v několika zemích. Z desítky států, které se stanou členy unie v květnu, jmenují hlavně Polsko, které dostalo loni v listopadu největší varování. Potřeba rozšířit seznam firem s výjimkou pak je v případě Maďarska pravděpodobná a v případě České republiky možná. Ostatní kandidátské země jsou více méně v pořádku.
Nejmenovaný představitel komise dnes varoval, že v některých případech mohou v květnu přijít omezení, co se týče přístupu masa a masných výrobků na trhy unie, pokud vlády kandidátských zemí nepřijmou naléhavá opatření, která podniky popoženou. Konečné stanovisko komise se očekává v polovině března.
Pro usnadnění vstupu novým členům do unie vyjednala unie s představiteli těchto zemí přechodná období pro naplnění určitých kritérií. Během přechodných období bude zboží z nových členských zemí, jehož parametry nebudou odpovídat požadavkům unie, označeno zvláštní známkou, která zaručí, že se takové zboží nedostane na trh mimo stát původu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *