07.05.2009 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EU kritizuje Rusko za zákaz dovozu vepřového masa

Napjaté obchodní vztahy mezi EU a Ruskem se zřejmě dál vyhrotí

Evropská unie kritizuje Rusko za to, že přistoupilo k zákazu dovozu vepřového masa z některých členských zemí EU. Evropská komise (EK) zaslala do Moskvy dopis, v němž vyjadřuje námitky vůči tomu, že důvodem k zákazu dovozu jsou obavy ze šíření takzvané prasečí chřipky.
"Proti tomu zákazu protestujeme a čekáme na odpověď z Moskvy," řekla před novináři mluvčí komise. Oznámením Moskvy se tak zřejmě dál vyhrotí už tak napjaté obchodní vztahy mezi EU a Ruskem.
Rusko přistoupilo k zákazu dovozu vepřového masa z Británie, údajně v obavách z dalšího šíření viru prasečí chřipky. V minulých dnech už Rusové zakázali dovoz masa z Mexika a některých států USA. Virus se šíří z Mexika.
Moskva tvrdí, že zákaz je pouze formalita, protože z Británie se nyní do Ruska žádné vepřové maso ani živá zvířata nedováží. Dovozu totiž brání dřívější zákaz, který Rusko na dovoz uvalilo kvůli kulhavce a slintavce. V Británii se toto onemocnění objevilo už před lety.
Komise v rámci EU dohlíží mimo jiné na obchod a dodržování zdravotních předpisů, plní však obecnou legislativní roli. Rusko podle komise zakázalo i dovoz vepřového masa ze Španělska.
"Ten zákaz je neopodstatněný, protože neexistují důkazy, že by se virus mohl šířit v mase," řekla mluvčí komise. Připustila však, že by bylo obtížné stanovit nějaká odvetná opatření, protože Moskva zatím není členem Světové obchodní organizace (WTO).
Rusku částečně brání ve vstupu do WTO jeho předchozí postoj ve vzájemných sporech o bezpečnost potravin, například ve vztahu k Polsku, z něhož Rusko zakázalo dovoz drůbeže. Moskva rovněž zavedla dodatečná cla na vybrané zboží z EU, včetně například dříví nebo automobilů.
Pro Moskvu je typické použít otázku bezpečnosti potravin jako nástroje protekcionismu.
Moskva ale trvá na tom, že virus chřipky prasat A/H1N1 je teprve nový, a proto je nutné další testování. Jedině pak bude prý možné tvrdit, že se virus masem nepřenáší. Virus kombinuje chřipkové viry, které se vyskytují u prasat, ptáků a lidí.
Několik mezinárodních organizací v sobotu vydalo společné prohlášení, v němž zdůrazňují bezpečnost výrobků z vepřového masa.
Rusko omezilo dovoz prasat a vepřového masa i z částí Kanady a Spojených států. Veškerý dovoz masa pak Moskva zakázala z Mexika a zemí střední Ameriky a karibské oblasti, dále z amerických států Kalifornie, Texas, New York a Jižní Karolina.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down