12.01.2009 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EU odmítla možnost dovážet do unie chlorované drůbeží maso

Členské země EU definitivně zamítly návrhy Evropské komise, které měly umožnit dovoz drůbežího masa ze Spojených států do Evropské unie

Problém amerického masa spočívá v tom, že tamní farmáři ho ošetřují ve snaze zbavit jej škodlivých a nebezpečných bakterií ve slabém roztoku chloru. V EU ale tato metoda není povolena.
Shoda mezi členskými zeměmi byla téměř stoprocentní. Pokud chce někdo dovážet jakékoli potravinářské výrobky na evropský trh, musí splňovat všechny standardy. Zákaz dovozu z USA do unie trvá už více než desítku let. Američané ale v poslední době žádali, aby unie od zákazu ustoupila. Tamní zemědělci kvůli tomu přichází o značné příjmy.
Evropská komise proto přišla na jaře s návrhem, který by umožnil, že by se americká kuřata či krůty mohly objevit na stolech unijních domácností, ale jen za určitých podmínek (například pokud by byla použitá metoda ošetření jasně uvedena na výrobku).
U členských států, jejichž souhlas by potřebovala, však tyto plány narazily na odpor. Veterinární experti unijních států doporučili, aby EU tento požadavek neschválila, a ministři jejich hlas vyslyšeli.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down