19.10.2005 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EU prosazuje společný postup evropských a asijských zemí proti šíření ptačí chřipky

Obrana proti šíření ptačí chřipky v Evropě nemůže být účinná, pokud nebude existovat spolupráce s jihovýchodní Asií při potírání této nemoci.

Komise EU vyzývá členské státy ke koordinovanému postupu proti šíření ptačí chřipky v Evropě a podporuje pomoc a spolupráci s asijskými zeměmi, kde se tato infekce vyskytuje v rozsáhlém měřítku. EU zdůrazňuje nutnost spolupráce mezi veterinární a humánní službou při potírání ptačí chřipky. Členské státy by neměly přijímat jednostranná opatření proti potenciální hrozbě šíření ptačí chřipky, je nutné postupovat koordinovaně. Závěry expertů příslušného Stálého výboru ukázaly, že neexistovala nutnost žádného členského státu přijímat vlastní právní opatření nezávisle na společném postupu všech zemí v této otázce; nejednotné a rozptýlené akce nemohou být tak účinné jako společný a koordinovaný postup. Nizozemsko již ustoupilo od zákazu chovu drůbeže na volném prostranství; před měsícem zde byl zakázán chov drůbeže volně, aby se předešlo kontaktu domácí drůbeže s migrujícími ptáky z Ruska a Asie, kteří by mohli přenášet virus ptačí chřipky. Na základě tohoto zákazu bylo přemístěno z volných chovů 5 milionů kuřat, kachen, hus, krůt a další drůbeže do budov, kde Nizozemsko běžně provozuje intenzivní chov 80 milionů kusů drůbeže. Nizozemsko je jedním z největších výrobců drůbežího masa a vajec v EU a tato akce byla provedena v obavách z opakování výskytu ptačí chřipky v této zemi před dvěma roky, kdy zde muselo být vyhubeno obrovské množství drůbeže. Nizozemská vláda se však obává také toho, že nebude možné prodávat drůbeží maso a vejce jako produkty ze „zdravého“ chovu na volném prostranství za zvýhodněnou cenu, pokud zmíněných 5 milionů drůbeže bude drženo uvnitř budov za delší než velmi krátkou dobu.
Kontrolu proti šíření ptačí chřipky je nutno posuzovat individuálně; je možné uvažovat o více opatřeních, jako jsou např. sítě proti kontaktu drůbeže s volně žijícími a migrujícími ptáky. FAO doporučuje, aby byl boj proti ptačí chřipce v Indonésii národní prioritou a aby veterinární orgány s plným nasazením zesílily kontrolní opatření. Místní veterinární služby mají být posíleny, aby byl výskyt nemoci odhalen ve velmi raném stadiu a bezprostředně zavedeny kontrolní opatření – porážky drůbeže a cílená vakcinace drůbeže ve vysoce rizikových oblastech. Kromě toho by měla být přehodnocena národní očkovací strategie, aby se zajistilo, že jsou používány pouze kvalitní očkovací látky v souladu se standardy Světové organizace pro zdraví zvířat (World Animal Health Organisation – OIE).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down