17.12.2008 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EU se dohodla na největších změnách v zemědělství za několik let

Patří mezi ně i krácení dotací pro velké farmy

Češi i některé další členské státy včetně Slovenska ale závěrečnou podobu návrhu nepodpořili. Podle konečného kompromisu jsou zemědělcům, kteří získají přes 5000 eur (asi 125.000 Kč) na přímých podporách, tyto platby sníženy o pět procent a peníze se přesouvají do rozpočtu státu na rozvoj venkova. Do roku 2012 by se přitom měl tento podíl postupně zvýšit až na deset procent. O další peníze ovšem mají přijít také farmy, které dostávají dotace vyšší než 300.000 eur ročně (asi 7,5 milionu korun). Těm by unie měla zkrátit přímé platby o čtyři procenta. Podle ČR se to týká zhruba 850 farem, na Slovensku necelých 300 farem. V původním návrhu se ale seškrtání plateb mělo týkat i farem, které mají víc než 100.000 eur ročně (asi 2,5 milionu korun) a 200.000 eur ročně (asi pět milionů korun). V konečném kompromisu ovšem zůstaly jen nejbohatší zemědělské podniky a dvě "nižší" kategorie farem škrtům uniknou. Čeští zemědělci ještě dlouhodobě budou muset bojovat o rovnoprávnost mezi se svými konkurenty z původních členských zemí.
Peníze, které získají zemědělci ze zmiňovaných škrtů v dotacích, zůstanou v členských zemích. Půjdou do fondu na rozvoj venkova, přičemž stát pak vytvoří program. Pomocí tohoto programu se farmy budou moci k těmto penězům dostat zpět. Členská země se ale bude muset také finančně zapojit. Nakonec to bude deseti procenty, až předchozí návrh předsednictví navrhoval 15 procent. ČR tak ušetří kolem 60 až 70 milionů korun.
Češi i Slováci také chtěli, aby se navýšila pomoc, kterou budou nové země EU dostávat na vyrovnání nerovností s farmáři ze starých zemí EU. Do r. 2012 nakonec nováčci získají 90 milionů eur ročně, z toho ČR přes devět milionů eur (přes 230 milionů Kč) a Slovensko 3,85 milionu eur (téměř 99 milionů Kč).
Změny v zemědělské politice by měly postupně nabíhat již od příštího roku až do roku 2013. Týkají se mimo jiné i navyšování kvót na produkci mléka až do roku 2015, kdy by měly být kvóty zrušeny. Změny čekají ale například i takzvané intervenční nákupy.
Současný kompromis znamená výrazný posun od původního návrhu Evropské komise. Po zhruba 18hodinovém maratonu jednání, který zasedání ministrů EU nepamatují možná i několik let, je konečný návrh výhodnější pro velké farmy, byť těm největším budou dotace zkráceny. Ovšem podstatně méně, než komise původně navrhovala.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down