10.10.2005 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

EU zakázala dovoz živé drůbeže a peří z Turecka

Laboratorními testy v nich byla potvrzena přítomnost viru ptačí chřipky.

EK zatím nepodniká žádné kroky vůči Rumunsku, kde došlo k úhynu 40 kachen a jednoho kuřete na farmě v Ceamurlia-de-Jos. Doposud provedené testy u uhynulých kachen v rumunské deltě Dunaje neprokázaly virus H5N1 ani jeho mírnější varianty. Do oblasti mají dnes dorazit tři veterinární experti EU s laboratorním vybavením.
V Turecku byl virus potvrzen a odebrané vzorky budou pro přesnou typizaci zaslány do autorizované laboratoře EU v britském Weybridge.
Zástupci EU jsou znepokojeni šířením nakažlivého viru stále blíže k Evropě. Infekce může způsobit obrovské ekonomické škody a vzhledem k přenosu na člověka také smrtící chřipkovou pandemii. Zatím je zakázán import veškerých drůbežích produktů z 12 zemí včetně Číny a Ruska.
Evropská komise vyzvala členské státy, aby požádaly lesníky a lovce o jakékoli informace o početnějších úhynech divokých ptáků. Je však málo pravděpodobné, že ptačí infekci přenášejí stěhovaví ptáci, poněvadž obvykle podlehnou nemoci do tří dnů a infikovaní ptáci by stěží doletěli daleko. V Asii si epidemie vyžádala utracení 125 milionů kusů drůbeže. Ekonomické škody jsou odhadovány na osm až 12 miliard eur. Ptačí chřipce dosud podlehlo 60 lidí. Některé členské a kandidátské země EU nečekají na stanovisko komise a dovozy drůbeže z Rumunska už zakázaly.
Česká Státní veterinární správa (stejně jako EU) zakázala dovoz potravin a výrobků z drůbeže z Turecka. Také pravidelně monitoruje chovy a uhynulé volně žijící ptáky na území České republiky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down