15.01.2015 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Europarlament projedná geneticky modifikované organismy

Evropský parlament bude hlasovat na plenárním zasedání ve Štrasburku o nové legislativě, která má umožnit členským státům EU tlumit nebo úplně zakázat pěstování geneticky modifikovaných organismů (GMO) na svém území.

Evropská komise předložila návrh v r. 2010 a europarlament se touto problematikou zabýval o rok později. Návrh nebyl v Radě EU řešen do loňského léta, loni v létě se jím zabývalo řecké předsednictví. S novou podobou návrhu souhlasilo 26 z 28 zemí. Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu návrh podpořil na svém zasedání na počátku loňského listopadu. Nyní se o něm bude hlasovat v plénu.
Návrh předpokládá, že o plodinách budou moci rozhodovat samy členské země. Doporučení ohledně jejich bezpečnosti bude vydávat Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Mezi důvody k rozhodnutí, aby jejich pěstování nebylo na určitém území umožněno, mají patřit otázky vlivu na životní prostředí, socioekonomické dopady, plánování spojené s využíváním zemědělské půdy či zemědělská politika. Členské státy mohou své rozhodnutí později upravovat či měnit. V Evropě není o pěstování GMO příliš velký zájem a na celosvětové produkci těchto plodin má region pouze nepatrný podíl.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down