Evropská komise hodnotila

Průběžné hodnocení Evropské komise, které dokončila v těchto dnech, obsahuje údajně informace o tom, že Česká republika mimo jiné stále nesladila legislativu týkající se uznávání diplomů a profesních kvalifikací a pokulhává při naplňování požadavků veterinárních předpisů EU. EK se zabývala také kontrolou oblasti zemědělství, kde obecně shledává nejvíce zpoždění a nedostatků.

Generální ředitelství EK pro zdraví a ochranu spotřebitelů varovalo, že pokud nováčkové v EU nezaručí naprostou jistotu, pokud jde o kontrolu zdraví a hygienu, vyhrazuje si EK právo navrhnout uzavření hranic pro obchod s některými druhy potravin. V případě Česka se komise pozastavila podle dobrého zdroje nad tím, že stále ještě neplatí nový veterinární zákon. Stěžovala si, že nedostává doplňkové informace o odstraňování nedostatků v potravinářských podnicích a při kontrole zdraví hospodářských zvířat. Tón byl „technický a suchý“, uvedl zdroj EK.
Česká strana se naopak domnívá, že dopis vyznívá celkem příznivě; vyjmenované problémy považuje za překonatelné. Komise podle ní bude spokojena s fungováním veterinárního zákona i s plněním harmonogramu aplikace předpisů EU potravinářskými podniky, které požádaly o dočasné úlevy. Ty, které podmínky neplní a nechtěly přechodné období, budou po vstupu do EU možná muset ukončit činnost. O všech těchto věcech bude s komisařem Davidem Byrnem jednat příští týden v Bruselu ministr zemědělství Jaroslav Palas.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *