11.12.2007 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská komise navrhla vyšší podporu vývozu vepřového masa

Chovatelé prasat se v celé Evropské unii dostávají do problémů, především kvůli rostoucím cenám krmiv.

Česká republika návrh komise podporuje, řekl novinářům v Brusel ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Evropská unie dosud podporovala pouze vývoz zpracovaného masa. Nyní se ale podpora má rozšířit i na maso nezpracované.
Spolu s návrhem na podporu vývozu chce komise zrušit podporu soukromého skladování, kterou navrhla na konci října. Ta umožňuje chovatelům na tři měsíce zamrazit vepřové maso a po třech měsících jej uvést na trh. Zamražení podporuje Brusel; celé opatření má vést ke stažení přebytků vepřového masa z trhu EU. Ve skladech tak od konce října skončilo 85.000 tun vepřového.
Soukromé skladování se jeví jako nedostatečné vzhledem k problémům, kterým čelí evropští chovatelé. Zemědělce kromě rostoucích cen krmiv poškozuje i slábnoucí dolar, který zvýhodňuje chovatele z USA, Kanady či Brazílie, tedy největších konkurentů evropských producentů vepřového masa.
Podpora vývozu může pomoci evropskému trhu. Pokud se do zahraničí vyvezou přebytky masa, ceny nebudou takové dumpingové. Soukromé skladování čeští chovatelé moc nevyužili, protože nemají prostředky na to, aby maso u jiné firmy zamrazili a prodali až později.
Soukromé skladování se neosvědčilo ani podle Gandaloviče; čeští chovatelé je téměř nevyužili – chovatelé v ČR nemají kapitál udržovat maso mimo trh. Ministr zemědělství počítá u vepřového masa s nárůstem cen – pokud se cena nespraví, dlouhodobě jsou náklady (na chov) vyšší než cena.
Kvůli ekonomickým problémům domácí chovatelé prasat před nedávnem demonstrovali před ministerstvem zemědělství. Stěžovali si na krizi kvůli nízkým výkupním cenám a růstu nákladů a žádali od státu zvláštní pomoc. Požadavky už dříve vyčíslili na miliardu korun. Gandalovič protestujícím rolníkům vyjmenoval kroky, které pro ně hodlá udělat. Miliardu na dorovnání nízkých cen vepřů ale podle něj stát nemá.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down