26.03.2002 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská komise navrhla zákaz používání antibiotik v krmivech

Evropská komise včera navrhla členským zemím EU, aby přijaly nová bezpečnostní opatření pro používání krmných přísad pro zvířata a zákaz používat veškerá antibiotika pro stimulaci růstu, a to postupně od roku 2006. Antibiotika by se v krmivech mohla používat jen k léčebným účelům.

Výrobci krmiv pro zvířata budou muset dokázat zdravotní nezávadnost použitých přísad a obchodní prospěšnost. Uvedené skutečnosti posoudí Evropský úřad pro bezpečnost potravin AESA, který jim vydá povolení na maximální dobu deseti let. Po uplynutí této doby opět vše vyhodnotí.
Již od konce 90. let v EU platí zákaz přidávání těch antibiotik do krmiv, která se používají u lidí. Nyní se mají zakázat i všechna ostatní určená pro zlepšení růstu. Důvodem nového opatření je především fakt, že nadměrné a nevhodné používání antibiotik vede ke vzniku rezistencí k infekcím u lidí a komplikují tak léčbu.
"Nedávné potravinové krize nám všem ukázaly, jaký zásadní význam má bezpečné krmení zvířat," řekl člen komise pro zdravotnictví a ochranu spotřebitelů David Byrne v narážce na tzv. nemoc šílených krav vyvolanou zkrmením kontaminované masokostní moučky. K nadměrnému používání antibiotik podle něj dochází hlavně ve velkochovech drůbeže.
Komise bude prosazovat respektování podobných kritérií u dovozců zvířat a masných výrobků z ostatních zemí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down