17.04.2009 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská komise zakázala od roku 2012 chov slepic v klecích

Kvůli směrnici EU může skončit až třetina chovatelů

Kvůli evropské směrnici, která má od roku 2012 zakázat chov slepic v neupravených klecích, může skončit až třetina tuzemských chovatelů nosnic. Někteří z nich budou mít problém zajistit peníze na nákladnou modernizaci klecových chovů slepic. V ČR je nyní zhruba 30 firem zabývajících se velkochovem nosnic. Čeští producenti vajec budou muset v příštích letech podle odhadu Agrární komory investovat nejméně dvě miliardy korun, aby splnili podmínky směrnice EU. Loni se chovatelé potýkali s poklesem cen vajec a rostoucími cenami krmných směsí. Finanční situace tuzemských chovatelů proto není dobrá, přičemž na mnohamilionové investice do úpravy chovů slepic potřebují získat úvěry. Českým chovatelům nosnic výrazně pomůže, že mohou z Programu rozvoje venkova dostat na modernizaci chovů dotaci až 40 procent nákladů. V letošním roce by se i díky tomu měla v oblasti velkochovů slepic zahájit investiční aktivita. Evropská komise zakázala od roku 2012 chov slepic v klecích. Povolen bude od roku 2012 pouze chov ve volném výběhu, voliérách nebo takzvaných obohacených klecích. V těch je pro každou slepici vyhrazena o třetinu větší plocha. Zákaz má vstoupit v platnost navzdory námitkám některých chovatelů, kteří tvrdí, že by současný způsob chovu měl skončit až v době, kdy skončí životnost jednotlivých klecí.
Předpokládá se, že v celé EU dojde za této situace ke snížení produkce vajec o zhruba 40 procent. Ceny vajec budou potom vyšší. ČR dováží zhruba pětinu vajec ze zahraničí.
V ČR je podle údajů Společnosti pro zvířata nyní chováno zhruba deset milionů slepic, z toho polovina v zemědělském výrobním sektoru. Zhruba 97 procent slepic z velkochovů je drženo v nevyhovujících klecích. Jen zhruba 2,7 procenta slepic je chováno na podestýlce v halách. V unii žije v klecích 390 milionů slepic, což je 67 procent všech slepic v EU.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down