07.01.2009 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská komise zrušila registraci Furadanu

V posledních letech podlehly návnadám travičů desítky vzácných orlů.

Karbofuran pod prodejním názvem Furadan, který v posledních letech způsobil smrt desítkám dravců a dalších zvířat, je od poloviny prosince zakázáno používat. Státní rostlinolékařská správa odňala insekticidu k hubení škůdců v návaznosti na rozhodnutí Evropské komise registraci. Karbofuran se prodával ve formě postřiku a granulí. Po pozření tohoto jedu umírají dravci v prudkých křečích.
Prodej přípravku je zakázán už rok. Karbofuran je podle statistik ochranářů příčinou více než 98 procent otrav zvířat. Nyní je už možné získat a přechovávat smrtící jed pouze nelegálně.

Nejdůležitějším prvkem ochrany nejen dravých ptáků, ale například i psů, musí zůstat důsledné vyšetřování jednotlivých případů travičství. Návnadám travičů v posledních letech podlehly desítky vzácných orlů, neodvratnou smrt ale otrávené mršiny přinesly také menším dravcům a řadě psů, kteří našli návnadu při procházce v lese.
Poslední hlášená otrava orla mořského je ze 3. prosince 2008, uhynul u Velkého Boru u Horažďovic. Těsně před vánoci se otrávil pes na Jablonecku.
Česká společnost ornitologická vypsala už před dvěma lety dvacetitisícovou odměnu pro člověka, jehož informace povedou k dopadení traviče. Lidé na konto pro "informátora" také přispívali, peníze však zatím leží na účtu. Celkem nyní ochranářské sdružení nabízí za stopu vedoucí k pachateli 78.000 korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down