Evropská léková agentura podpořila lék proti malárii Mosquirix

Lék proti malárii známý pod názvem Mosquirix podpořila Evropská léková agentura (EMA), která schvaluje léčiva pro použití v Evropské unii. Doporučuje udělení licence této vakcíně, přestože její účinnost je omezená a po určité době mizí.

EMA přijala kladný vědecký názor ohledně možného použití této očkovací látky mimo Evropskou unii. Vakcínu vyvinula britská firma GlaxoSmithKline. Očkovací látka by mohla pomoci předejít milionům případů infikování malárií v zemích, kde by se lék užíval.
Očkovací látku musí odborně posoudit Světová zdravotnická organizace WHO, své stanovisko k tomu, kdy a kde bude možné lék použít, oznámí do konce letošního roku. I když vakcínu schválí i WHO, stane se tento lék jen jednou z mnoha zbraní v boji proti malárii. Nadále je nutné distribuovat také lůžkové sítě napuštěné insekticidy, rychlé diagnostické testy a antimalarika.
Laboratorními testy bylo prokázáno, že očkování Mosquirixem snižuje pravděpodobnost nákazy malárií u dětí ve věku od pěti do 17 měsíců zhruba o polovinu. U dětí ve věku šest až 12 týdnů se ale riziko infekce sníží o 27 procent. Účinná látka působí zhruba čtyři roky, a postupem času ztrácí na účinnosti. Malárií, přenášenou komářím bodnutím, se ročně nakazí na 200 milionů lidí a infekci podlehne asi 600 000 infikovaných lidí. Velká většina postižených patří k obyvatelům subsaharské Afriky. Více než 80 procent obětí malárie tvoří děti mladší pěti let.*
Zdroj:www.ctk.cz

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *