19.02.2008 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská unie možná znovu podpoří producenty vepřového masa

Čeští producenti vepřového masa kvůli krizi v odvětví nedávno demonstrovali před ministerstvem zemědělství a požadovali neúspěšně dotace ve výši miliardy korun.

Výrobci mají problémy především kvůli vysokým cenám krmiv. O případné pomoci by měli rozhodnout ministři zemědělství EU, kteří budou zasedat v Bruselu. Problémy mají i čeští chovatelé prasat, příští týden zahájí export vepřového masa do zahraničí.
S návrhem na pomoc producentům vepřového masa na zasedání přijdou Němci, jejichž chovatele rovněž sužují problémy stejného rázu jako v případě Česka. Dá se předpokládat, že s určitým návrhem by mohla přijít i komise. Nejčastěji se hovoří o podpoře soukromého skladování, které umožňuje farmářům maso zamrazit a poté je znovu uvést na trh. Z trhu tak částečně zmizí přebytky. V Česku nicméně jde o nepříliš využívanou možnost.
Evropská komise již jednou soukromé skladování podpořila, ale poté je znovu zrušila a dala přednost podpoře exportu do třetích zemí, tedy do států mimo Evropskou unii. Další podpora vývozu je další možností, o níž se v současnosti v EU uvažuje. Stále není ovšem jasné, jakou má mít podobu.
Na poskytnutí pomoci producentům tlačí zemědělci napříč unií. Podle sdružení COPA-COGECA ceny krmiv v posledních měsících vzrostly zhruba o polovinu, zatímco cena vepřového meziročně klesla o osm procent. Producenti tak v současnosti tratí zhruba 35 eur (téměř 900 korun) na jedno prase.

Ještě v roce 2002 byla Česká republika ve výrobě vepřového masa soběstačná, od té doby podíl domácích chovů klesá. Počet chovaných zvířat se v posledních sedmi letech snížil o 870.000 na 2,816.200 kusů. S poklesem soběstačnosti ČR ve výrobě vepřového masa stoupá i schodek zahraničního obchodu, který podle údajů Agrární komory loni poprvé přesáhl šest miliard korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down