08.12.2008 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská unie poskytne rozvojovým zemím miliardu eur

Podpora bude sloužit zejména ke snížení dopadů potravinové krize

Evropská unie poskytne do roku 2011 rozvojovým zemím jednu miliardu eur (přes 25 miliard korun). Peníze budou sloužit zejména ke snížení dopadů potravinové krize, která letos chudé země zasáhla kvůli dramatickému nárůstu cen potravin. Prostředky slouží třem hlavním účelům. Prvním je zlepšení zemědělské produkce, včetně lepšího přístupu k osivu a hnojivům. Druhým bude vytvoření takzvaných bezpečnostních sítí, jež mají zajistit, aby se potraviny dostaly k nejzranitelnějším a nejchudším obyvatelům, zejména k dětem. Třetím jsou opatření na zvýšení produkce, například takzvané mikroúvěry či investice do zařízení, infrastruktury, vzdělávání a podpory zemědělců.
To, že EU poskytne zemědělcům v chudých zemích, zejména v Africe, miliardu eur, unie rozhodla v listopadu na zasedání ministrů financí členských zemí. Prostředky budou vzaty z unijního rozpočtu z kapitoly zemědělství.
Evropská komise, tedy výkonný orgán sedmadvacetičlenného bloku, s tímto návrhem přišel už před půl rokem. Reagoval tak na prudký růst cen potravinových komodit a celkovou potravinovou krizi, kterou v řadě chudých zemí provázely nepokoje. Ceny potravin mezitím začaly klesat a krize do určité míry pominula. Důraz pomoci se proto zřejmě přesune k dlouhodobějším opatřením. Evropská komise stanoví kritéria, kam tato pomoc zamíří a jakým způsobem se bude rozdělovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down