23.10.2009 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropská unie za přístupnější potraviny

16. 10. – Světový den potravin

Světový den potravin proběhl dne 16. 10. ve znamení dosud největšího odhodlání Evropské unie zlepšit přístup k potravinám na celém světě. Evropská unie se na schůzce G8 v Aquile zavázala, že na tento účel poskytne dvě miliardy eur, což je o miliardu eur více než původně přislíbila.
Světový den potravin musí každému z nás připomenout, že je třeba dělat, co je v našich silách, abychom zabránili hladovění více než miliardy lidí. V zájmu splnění tohoto náročného úkolu přináší potravinový nástroj Evropské unie ve výši jedné miliardy eur rychlé a hmatatelné výsledky tím, že drobným zemědělcům v rozvojových zemí poskytuje osivo a hnojivo, které potřebují k tomu, aby zvýšili svou zemědělskou produkci. Zkušeností z uplatňování potravinového nástroje využijeme k tomu, abychom zajistili, že nový závazek přijatý na vrcholné schůzce G8 v Aquile bude v boji proti světovému hladu stejně účinný,“ řekl evropský komisař pro rozvoj a humanitární pomoc Karel De Gucht.
Více než jedna miliarda lidí na světě je podvyživená, což odpovídá 15 % nebo jedné šestině lidstva. Toto číslo se v důsledku potravinové a finanční krize zvyšuje. Nedostatečné zabezpečení potravin je skutečnou hrozbou pro dosahování všech rozvojových cílů tisíciletí, spočívajících v odstranění nejhlubší chudoby, do roku 2015.
EU učinila ze zajišťování potravin, zemědělství a rozvoje venkova těžiště své pomoci rozvojovým zemím a poskytuje rychlou a rozsáhlou podporu v boji proti šíření hladu ve světě. Její letošní závazek v rámci aquilské iniciativy týkající se globálního zabezpečení potravin je toho konkrétním výsledkem. Evropská unie na základě této iniciativy přispěje částkou 2,7 miliardy eur, čímž se stane největším přispívajícím partnerem. Již 85 % z 1 miliardy eur potravinového nástroje bylo rozděleno, což ukazuje, že se EU i nadále angažuje ve prospěch zlepšování životních podmínek nejchudších lidí na celém světě a že plní své sliby.
Odhaduje se, že od svého zahájení v prosinci loňského roku miliardový potravinový nástroj prostřednictvím svých počátečních probíhajících projektů pomohl více než 33 milionům lidí – a výsledky se začínají projevovat. Například pro Zimbabwe bylo zajištěno 26 000 tun osiva a hnojiv, které byly rozděleny mezi 176 000 ohrožených zemědělců, což odpovídá 10 až 15 % drobných zemědělců v zemi. Toto společné úsilí EU a Organizace OSN pro výživu a zemědělství má potenciál zdvojnásobit tradiční produkci potravin.
Díky společnému programu se Světovým potravinovým programem byly v Bangladéši zpřístupněny možnosti rybolovu dalším 43 000 jednotlivců a 60 000 lidí nyní žije v oblastech chráněných před pronikáním slané vody.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down