21.05.2007 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropské přednáškové turné

Přednáškové turné firmy Hill´s připravila firma A-VET s. r. o. dne 14. 5. 2007 v kongresovém centru Floret v Průhonicích.

Cyklus odborných přednášek zahájila paní Renata Sýkorová, ředitelka společnosti. Praktický přístup k nechirurgickému odstranění urolitů u psů a koček prezentoval Dr. Larry G.Adams, PhD. z Purdue University (USA). Urolity mohou být odstraněny pomocí terapeutického rozpouštění, urohydropropulzí a laserovou lithotripsií. Rozpuštěny mohou být pouze některé urolity, a to struvity, uráty a cystiny. Uretrolity mohou být retrográdní urohydropropulzí posunuty zpět do močového měchýře, kde jsou potom mechanicky odstraněny nebo po aplikaci příslušných léků rozpuštěny. Terapeutické rozpouštění je založeno na antibiotické terapii v kombinaci s kalkulolytickou dietou, kdy antibiotická clona je nutná po celou dobu terapie, a doporučuje se ještě měsíc po ultrasonograficky nebo rentgenologicky prokázaném rozpuštění kaménků. Při urohydropropulzi je pacient v anestezii držen ve svislé poloze, páteř s podložkou svírá úhel 250 a močový měchýř je dilatován močí (dostatečné distenze měchýře lze docílit katetrizací nebo cystoskopicky). Močový měchýř je stlačen, aby došlo k maximálnímu vypuzení urocystolitů; tento proces se opakuje dokud nepřestanou odcházet kameny; jejich přítomnost vyloučíme radiograficky anebo cystoskopicky. Holmiová laserová lithotripsie je na pracovišti autora úspěšně praktikována při fragmentaci větších kamenů v močovém měchýři (ureterolity a nefrolity), a kaménků v uretře nebo ureteru. Přednášky simultánně tlumočil MVDr. Jan Křeček.
MVDr. Petra Miklišová, odborný veterinární manažer frimy, se zabývala nutriční terapií urologického pacienta. Příčinou vzniku FLUTD (feline lower urinary tract disease) mohou být bakteriální infekce, anatomické vady, neoplazie, urolitiázy, existují případy idiopatické a iatrogenní. V poslední době převažují u koček kalcium oxalátové kameny, protože komerční krmiva okyselují moč, a u starších koček je tedy riziko jejich vzniku vyšší. Na tvorbu kamenů má vliv koncentrace stavebních prvků, promotory a inhibitory včetně pH moči, což může být ovlivněno dietou, která snižuje riziko vzniku urolitiázy a napomáhá zmírnit klinické příznaky bolesti a zánětu pomocí omega-3 mastných kyselin a přídavku antioxidantů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down