07.09.2018 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropský program ECDC

Kohorta dvouletého evropského vzdělávacího programu v intervenční epidemiologii a mikrobiologii v oblasti veřejného zdraví “ ECDC Fellowship Programme (EPIET a EUPHEM), EU-track.

EPIET je zaměřen na intervenční a terénní epidemiologii v oblasti infekčních nemocí. Je určen pro lékaře, odborné pracovníky ve veřejném zdravotnictví, mikrobiology, veterinární lékaře a jiné odborné zdravotnické pracovníky s předchozí praxí ve veřejném zdravotnictví se zájmem o obor epidemiologie. Program EPIET byl založen v roce 1995 za účelem vytvoření sítě odborníků vyškolených v terénní epidemiologii a posílení odborné pracovní síly v jednotlivých členských zemích v rámci Evropské unie. Od roku 2007 spadá EPIET pod ECDC a patří mezi jeho základní programy.
EUPHEM je určen pro mikrobiology s medicínským, veterinárním nebo environmentálním vzděláním se zájmem o využití mikrobiologických principů a metod v prevenci přenosných nemocí v oblasti veřejného zdraví. Program EUPHEM byl spuštěn v roce 2008 a od té doby do letošního desetiletého výročí se rozšířil záběr a navýšil každoroční počet účastníků. Cílem je vyškolit mikrobiology pro veřejné zdravotnictví a vybudovat evropskou síť těchto odborníků a lídrů v mikrobiologii pro veřejné zdraví. Vytvoření integrované sítě laboratorních odborníků v návaznosti na terénní epidemiologii ve veřejném zdravotnictví má přispět ke kontrole epidemií od jejich záchytu přes šetření až po opatření.
Oba směry EPIET a EUPHEM spolu úzce spolupracují. Stážisti se zúčastní řady odborných školení k získání teoretických znalostí a základů metodologie k následnému plnění odborných úkolů na školicím pracovišti v oblasti surveillance, šetření epidemií, aplikovaného výzkumu, komunikace, vzdělávání odborníků apod. Účastníci programů EPIET a EUPHEM jsou přímo zapojeni do činností a na principu „learning by doing“ získávají potřebné zkušenosti a dovednosti. Podílejí se aktivně na projektech svých hostitelských institutů, spolupracují spolu navzájem v průběhu „ECDC Fellowship Programme“, často i po skončení programu jako členové odborných sítí. Jednacím jazykem je angličtina. ECDC Fellowship Programme (EPIET a EUPHEM) je považován za základní program pro budování odborné kapacity v intervenční epidemiologii a mikrobiologii pro veřejné zdraví v EU/EEA.
https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/call-ecdc-fellowship-programme-epiet-euphem-cohort-2019

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down