20.11.2008 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropský veterinární týden

Evropská komise upozorňuje na případná rizika na všech vstupových místech, zejména na mezinárodních letištích.

Od 10. 11. 2008 jsou na všech mezinárodních letištích umístěny informační plakáty pro cestující a letáky, ze kterých se cestující mohou dozvědět o podmínkách dovozu potravin živočišného původu a o podmínkách cestování se zvířaty v zájmovém chovu. Více je možné zjistit na stránkách www.one-health.eu, popřípadě na stránkách Státní veterinární správy www.svscr.cz nebo na stránkách Celní správy ČR, www.celnisprava.cz.

Osvětová akce, o které Evropská komise rozhodla, není rozhodně formalitou. Například vzplanutí slintavky a kulhavky před několika lety ve Velké Británii způsobily soukromé nelegální dovozy masa z Afriky, které směřovaly do etnických restaurací. Dalším rizikem je například zavlečení aviární influenzy prostřednictvím nelegálních dovozů ptáků nebo tepelně neošetřených živočišných potravin (drůbežího masa). Při dovozu nevakcinovaných vnímavých zvířat hrozí například zavlečení vztekliny - nákazy, která je pro člověka smrtelná.

Lze tedy zopakovat, že je do EU zakázáno dovážet či zasílat poštou maso, masné výrobky, mléko a mléčné výrobky ze zemí mimo EU.

Při příletu ze třetích zemí procházejí cestující celní kontrolou. U nás na všech mezinárodních letištích, tj. 6 veřejných a 11 neveřejných. Celní orgány kontrolují namátkově zavazadla pomocí RTG a kromě jiného se zaměřují na potraviny živočišného původu. Cestující mají možnost dobrovolně vyhodit potraviny do označených košů, které jsou umístěny v celním prostoru. Pokud je potravina nalezena v zavazadle, může cestujícímu hrozit sankce.

Celní orgány kontrolují také dovoz zvířat pro zájmový chov. V cestovním styku je možno převážet pouze psy, kočky, fretky, bezobratlé (s výjimkou včel a korýšů), okrasné tropické ryby, plazy, obojživelníky, hlodavce a domácí králíky, a sice pouze 5 či méně zvířat. Pokud cestující přiváží více jak 5 zvířat, musí je předložit ke kontrole na pohraniční veterinární stanici v Praze – Ruzyni. O takovém dovozu je nutné se předem informovat u SVS ČR, popřípadě požádat o stanovení veterinárních podmínek dovozu. Žádná jiná zvířata převážet v cestovním styku nelze.

Pokud jde o psy a kočky, je důležité se předem informovat, např. na www.svscr.cz, o podmínkách dovozu z různých zemí a o náležitostech veterinárního osvědčení, které musí být potvrzeno úředním veterinárním lékařem a doprovázet zvíře. Při dovozu z vyjmenovaných třetích zemí stačí předepsaná identifikace a platné očkování proti vzteklině, z ostatních zemí je požadováno i sérologické vyšetření na titr protilátek proti vzteklině.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down