03.10.2014 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Export polských potravin bude letos nižší

Polský ekonomický institut IERiGZ, který se zaměřuje na zemědělství, předpovídá že export potravin z Polska letos klesne o dvě procenta a v polovině příštího roku o šest procent.

Polské ministerstvo zemědělství potvrdilo, že koncem roku vznikne stabilizační fond pro zemědělce. Tento fond obdrží počátkem roku půjčku ve výši až 500 milionů zlotých (zhruba 3,3 miliardy korun). Soukromý fond budou řídit zemědělci a podnikatelé, financování bude pravděpodobně zajištěno formou transferů ve výši 0,2 procenta hodnoty prodaného zboží. Od ministerstva fond dostane počáteční nízko úročenou půjčku ve výši až 500 milionů zlotých s dobou splatnosti deset let. Zemědělci budou z fondu moci čerpat finanční pomoc, pokud jejich příjmy klesnou o více než 30 procent v porovnání s průměrným příjmem za poslední tři roky. Mezi důvody k žádosti o finanční pomoc spadá např. přírodní katastrofa, na kterou se nevztahuje pojištění, veterinární restrikce, náhlé propady cen i neplatící odběratelé.

Vývoz polských potravin se letos odhaduje na 19,9 miliardy eur (547 mld. Kč), obchodní přebytek se tedy sníží na šest miliard eur (zhruba 165 mld. Kč). Loni dosaháhl 6,1 miliardy eur (asi 168 mld. Kč). Vývoz polských potravin bude závislý na ekonomice EU a zemí bývalého Sovětského svazu, nyní členů Společenství nezávislých států (SNS).*
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down